חפשו אתנו בפייסבוק
 
 
 
   
בלוגים נוספים  
קרולין  גליק      
שלמה  בלס      
אבישי  עברי      
טל  גלעד      
שוקי  בלס      
   
 
 
דף הבית » בלוגים » הבלוג של העורכת קרולין גליק
 
הבלוג של העורכת קרולין גליק
הכנס של הפוסט
רשמים מכנס הג'רוזלם פוסט: על אולמרט, דגן ו"פוסטים" אחרים
 
  07/05/2012 מאת: קרולין גליק
 

בשבוע שעבר השתתפתי  בכנס הראשון של העיתון 'ג'רוזלם פוסט' בניו יורק. ראיתי לאחר מכן כי הכותרות שהכנס גרף בארץ ובעולם התייחסו בעיקר לדבריו של אהוד אולמרט. זה ניצל את הופעתו בניסיון לשכתב את ההיסטוריה בכל הקשור לתוצאות מלחמת לבנון השנייה בפרט, והרקורד שלו כראש הממשלה, בכלל. כמו כן, הדיווחים התייחסו למתקפה המי-יודע-כמה של ראש המוסד לשעבר, מאיר דגן, על ראש הממשלה נתניהו.בעיניי, הדברים של אולמרט היו חשובים יותר מדבריו של דגן. הרי דגן כבר הצליח להגחיך את עצמו בתור אחד שמסתובב בארץ ובארה"ב ואומר על כל במה אפשרית כי נתניהו אמנם צודק שאי אפשר לשאת את האיום של איראן עם נשק גרעיני, ונתניהו אמנם צודק שבמידה ואין אפשרות לא-צבאית לטרפד את התוכנית האיראנית, אזי ישראל תהיה חייבת לתקוף את מתקני הגרעין של איראן. ועם זאת, היות ודגן לא אוהב את ביבי, אז ביבי מבחינתו הוא אידיוט, הוא לא אוהב אותו ואסור לנו לאהוב אותו.אמנם רמת הניתוח של אולמרט לא הייתה עמוקה יותר מזו של דגן, אולם אולמרט היה יותר מעניין ממנו משתי סיבות. ראשית, דבריו חשפו גם את הנלוזות של האיש – נכון, בפעם המיליון, אבל עדיין מעניין. ושנית, הם הראו עד כמה הוא ודומיו מסרבים להפיק לקחים מהניסיון של עצמם.


הכנס שימש במה נוחה ומכובדת לאולמרט, בה התאפשר לו לשפוך את השקרים שלו כבראשונה, הוא עשה זאת בנמרצות ובקול רם. לדבריו – הנמרצים (!) מלחמת לבנון הייתה הצלחה מסחררת, בכלל, היא הייתה הניצחון המפואר ביותר שנחלה ישראל אי פעם.

עופרת יצוקה הייתה הצלחה מסחררת.המשא ומתן שלו עם מחמוד עבאס היה הצלחה מסחררת וכמעט הביא לשלום, רק שציפי לבני הרעה טרפדה את הכל.


היציאה מעזה הייתה הצלחה מסחררת ואם הפלשתינים לא יסכימו – מסיבות מוצדקות ביותר – להכיר אי פעם בזכות הקיום של ישראל ולחתום איתה על הסכם שלום, אזי אין סיבה שלא לחזור ולאמץ את תוכנית ה"התכנסות" החכמה, הגאונית והשקולה והפרגמטית של אולמרט ולסגת מיו"ש באופן חד צדדי.


מעבר לכך, ברור שצריכים לפרק את ירושלים לגורמים ולמסור את הר הבית למוסלמים.

עד כאן עיקרי דבריו המהותיים של אולמרט.


לדברים אלו אולמרט שירבב אמירות נוקבות נוטפות שנאה גלויה כלפי כל מקטרגיו היהודים. לדעתו של אולמרט, כל יהודי המתנגד לדרכו הוא ימני קיצוני, שקרן, איש רע. וכל יהודי אמריקאי שמתנגד לדרכו של אולמרט הוא איש מגעיל, מטונף, שקרן וצבוע.


היהודים האמריקנים השמרנים שאולמרט במשך שלושה עשורים התדפק על דלתותיהם וביקש מהם לממן את הקמפיינים שלו לכנסת ולראשות עיריית ירושלים, נחשבים בעיניו המתנשאות לא סתם לאינסטנציות בלתי לגיטימיות. הם אויבי העולם המנסים באמצעות הכסף שלהם להכתיב לישראל את סדר יומה וגם להכתיב לארצות הברית את סדר יומה. מן הסתם, בשני המקרים, הם מנסים לעשות זאת ללא שום זכות.


כאן יש להזכיר כי מדובר באותו אהוד אולמרט שהועלה נגדו החשד כי מכר את דירתו ליהודי האמריקני השמאלני קיצוני דניאל אברהמס במחיר שמעל מחיר השוק במסגרת עסקה שנחשדה כסוג של קבלת דבר במרמה. מדובר באותו אולמרט ששש לשאת נאום בפני השדולה היהודית האנטי ישראלית ג'יי סטריט.


בראיון שהעניק ל-CNN אשר שודר בארץ, שמענו את אולמרט מאשים יהודים אמריקנים עלומי שם בגרימת הפלתו, (כן, אזרחי ישראל שיצאו בהמוניהם לרחובות ודרשו את התפטרותו לא נחשבים, גם מבקר המדינה, גם וועדת וינוגרד וגם היועץ המשפטי לממשלה לא נחשבים בעיניו).


דבריו אלו חידדו את המסר העיקרי שלו בכנס: אולמרט תקף פעם אחר פעם כל יהודי – ישראלי ואמריקני כאחד -- שחושב שמותר לישראל לאמץ מדיניות עצמאית כדי לקדם את האינטרסים שלה, אפילו אם מדיניות זאת אינה עולה בקנה אחת עם עמדת הבית הלבן.


כאן המקום לציין כי דבריו של אולמרט נטפו ניחוח חזק מאוד של שנאת יהודים. הלכה למעשה, אין הרבה הבדל בין דבריו על "יהודים ימניים ויהודים עוד יותר ימניים" לבין דבריהם של הפרופסורים האנטישמים וולט ומירשהיימר שטוענים כי הלובי היהודי שולט במדיניות החוץ האמריקנית באמצעות הכסף היהודי. בכלל, וולט ומירשיימר וחבריהם יקפצו בצדק על דבריו של אולמרט ב-CNN כמוצאי שלל רב. הרי אולמרט אימץ את תיאוריות הקונספירציה שלהם.


אני ישבתי ליד אולמרט על הבמה ופשוט התקשיתי לשאת את השקרים שלו. וכאן אני אסתפק בשתי דוגמאות שלא זכו לכיסוי בתקשורת. קודם כל, אולמרט טען כי אי אפשר להגיד על אובמה כי הוא אנטי-ישראלי משום שבוש גם רצה לחלק את ירושלים והנה בוש נחשב "פרו-ישראלי". לתפיסתו של אולמרט, היות ובוש נחשב בעדנו והוא רצה לחלק את ירושלים אז מוסר ההשכל הוא כפול. ראשית, גם אובמה "פרו-ישראלי" ושנית, גם נתניהו צריך לפעול למען חלוקת ירושלים.


אולמרט אמר לי את הדברים הללו עוד מאחורי הקלעים, לפני שעלינו לבמה. כנראה שהוא כל כך התלהב מהם שהחליט לחזור עליהם מעל הבמה. בכל מקרה, מה שמעניין בדבריו הוא ההעדר המוחלט של מחשבה כלשהי, לפיה בתור ראש ממשלה היה עליו להסביר לבוש מדוע רצונו לחלק את ירושלים אינו במקום.


זאת אומרת, חסרה לו המודעות כי התפקיד של ראש הממשלה אינו לקבל את עמדתו העוין של נשיא אמריקני כתורה מסיני, אלא לשמש שליח של הציבור ששלח אותו לייצג אותו. בעיניי, זה פשוט בלתי נסלח שבתור ראש ממשלה ובכלל, אולמרט היה נטול כל מודעות לאמת יסודית ופשוטה זאת.


אפשר לבקר את נתניהו על דברים רבים ואנחנו עושים זאת ב'לאטמה' ללא היסוס וללא מורא. אבל חייבים להודות כי בכל הקשור לניהול היחסים של ישראל עם ארצות הברית, גם בכהונה הראשונה שלו מול קלינטון וגם עכשיו מול אובמה, נתניהו אינו מהסס להעמיד את הנשיא במקומו ולייצג ולהגן על האינטרסים והזכויות של ישראל.


הדבר השני שהטריד אותי היה חוסר ההבנה המוחלט שאולמרט הפגין כלפי המציאות הביטחונית של ישראל לפני מבצע 'חומת מגן' וגם לאחריו. בדבריי בפאנל המשותף שלנו, אחת הטענות שטענתי התייחסה להבדל בין המצב הביטחוני בגליל למצב הביטחוני ביו"ש. אמרתי כי לאור העוינות שערביי ישראל מפגינים כלפי ישראל, נשאלת השאלה מדוע לא סבלנו במלחמת הטרור האחרונה מגל טרור ערבי ישראלי דומה לגל הטרור הפלשתיני. השבתי כי הסיבה שערביי ישראל לא עסקו בטרור כמו אחיהם הפלשתינים בצד השני של הקו הייתה משום שישראל היא הריבון בגליל ועל כן, לא הייתה להם ההזדמנות. בעוד בג'נין היה להם החופש לבנות את מכונות הרצח שלהם כי מאז שנת 1996 לא שלטנו שם, באום אל פחם לא יכלו לפעול כך כי עם כל הבעייתיות של העבודה המשטרתית במגזר הערבי ישראלי, בכל זאת, ישראל שלטה בשטח.


אולמרט טען מנגד כי שליטה ישראלית בשטח לא מביאה שום יתרון ולראייה הוא טען באופן נחרץ כי בשנת 2000 שלטנו בכל יו"ש וקיבלנו את כל הטרור. אני התיישבתי לידו ופשוט לא יכולתי להאמין למשמע אוזניי. הרי, כאמור, וכפי שכל תושב ישראל ראה לנגד עיניו מדי יום, כל הבעיה הייתה שלא שלטנו באזורים הפלשתינים. רק בעקבות חומת מגן ובמחיר כבד ביותר הן של אזרחי ישראל והן של חיילי צה"ל, השבנו לעצמנו את השליטה הביטחונית בשטחי הרשות הפלשתינית. ובזכות השליטה הפיזית הזאת, ולא בגלל גדר ההפרדה, צה"ל הביס את הפלשתינים.


והנה אל מול העובדות הבלתי ניתנות לערעור הללו, ישב לידי אדם שהיה מעורה עד הצוואר בכל הדיונים שקדמו ל'חומת מגן' ובכל הדיונים שהתקיימו בעקבות המבצע, ואותו אדם הפגין חוסר הבנה מוחלט לגבי ההתרחשויות שהוא עמד במרכזן במשך קרוב לעשור הן כסגן של אריאל שרון והן כראש ממשלה בעצמו.


אם שואלים את עצמנו איך נוצר מצב כזה שהאדם הזה, אהוד אולמרט, גם מתבטא כמו אחרון האנטישמים על הכוח המופרז של היהודים, וגם מתכחש למציאות שהכתה לעם שלם בפרצוף יום אחרי יום במשך שנים בעודו ישב בצמרת המדינית של ישראל, אז לדעתי מגיעים לכמה מסקנות ברורות.


1 – אולמרט עצמו אדם נרקיסיסטי שנטול כל מודעות עצמית ועל כן גם נטול כל בושה.

2 – באופן כללי, בעקבות כישלון תהליך אוסלו ובעקבות כישלון הנסיגה מעזה, אידיאולוגיית השמאל יכולה להמשיך לשרוד רק באמצעות אימוץ עמדות ואמונות אנטישמיות מחד, ועל ידי התכחשות למציאות, מאידך. לאור זאת, אין פלא כאשר אחת כמו זהבה גלאון "בטעות" מכנה יהודי ארה"ב "יהודונים." לאור זאת, אולמרט מפזר תיאוריות קונספירציה על יהודים אמריקנים עשירים שכביכול הפילו אותו על מנת להרוס את השלום. ולאור זאת, אולמרט וכל חבר מרעיו יכולים לומר שיהיה חכם לסגת באופן חד צדדי מיו"ש, שאובמה פרו-ישראלי, שביבי הורס את הכל, שמחמוד עבאס הוא איש של שלום, שמלחמת לבנון השנייה הייתה הניצחון המפואר ביותר שנחלה ישראל אי פעם, וכל שאר השטויות שהוא הטיף בכנס.


ועכשיו, נשימה ארוכה.


חוץ מזה שנאלצתי להיזכר מדוע אולמרט היה ראש הממשלה הגרוע ביותר שהיה לנו עד כה, נהניתי מהכנס. קודם כל, הגילוי המשמח שלי היה כי מפקד חיל האוויר לשעבר אליעזר שקדי בן אדם טוב, יהודי חם וגאה וציוני שרוף. לא הכרתי אותו בכלל לפני הכנס. הוא דיבר שם גם מהלב וגם מהראש על שילוב חרדים בשורות צה"ל, על חוויית המשפחה שלו בשואה, על עם ישראל ועל איראן. ממש חימם לי את הלב להכיר אותו והרגשתי כי הייתה לי זכות גדולה לשבת איתו על אותה במה.


אגב, למי שמתעניין, את נאומי במושב הבוקר הקדשתי לפירוט המדיניות העוינת של אובמה כלפי ישראל. את עיקרי נאומי פירטתי בטור הזה בפוסט לפני חודשיים. אפשר גם להתרשם מהסרטון הזה המפרט את הרקורד העגום של אובמה כלפי ישראל.


בפאנל גם הסברתי מדוע לדעתי כדאי לישראל ליישם את הריבונות שלה על יו"ש. (אפשר להתרשם מהנימוקים שלי בטור הזה, והזה.) וגם הסברתי בעדינות מדוע בעיניי דגן וחבריו נשמעים פתטים כאשר אומרים שאפשר לסמוך על אובמה לטפל באיום האיראני בשבילנו.


הקהל באולם – שמנה כ-1200 איש -- הריע לי ובכך הביע את שמחתו והתלהבותו למשמע דובר ישראלי שנתן הסברים מנומקים מדוע על יהודי ארצות הברית לתמוך בישראל, ומדוע ישראל צודקת וצריכה לעמוד על שלה.

 

 

 
    הדפסת כתבה print שלח לחבר send תגובה לכתבה comment
 
תגיות: כנס הג'רוזלם פוסט | אהוד אולמרט | מאיר דגן
 
23.
00
 אין חדש תחת השמש
20/04/2013 מאת: נחום  

22.
01
 ועכשיו כשגיליתי אותך ואת האתר
30/03/2013 מאת: שקד,ירושלים  

 > 
00
 חידוש מרענן עבורי
16/04/2013 מאת: אורן  

21.
00
 ודווקא כששיבחתי את לאטמה שלמרות שטעו לגבי הסקרים בארה"ב לא הורידו את הכתבה(ל"ת)
26/12/2012 מאת: אני רואה שהחליפו...  

20.
00
 לאורך ההסטוריה היו בעם ישראל אוטואנטישמים
25/12/2012 מאת: אע"פ ולמרות הכל  

19.
03
 נכון מאוד
24/09/2012 מאת: צבי  

18.
03
 קרולין את מדהימה
20/09/2012 מאת: מאוהב  

17.
02
 איש מסוכן, אופורטוניסט, מגלומן מזכיר מאוד את מיודענו בורג הנאלח...(ל"ת)
10/08/2012 מאת: פס גדול על כל ה0מול  

16.
04
 איזה כיף לקרוא דברים חכמים
03/06/2012 מאת: שי  

15.
00
 הקישור למילה "בעדינות" כנראה שגוי
25/05/2012 מאת: -1  

14.
01
 אודי=אברום
21/05/2012 מאת: אברהם מערב השומרון  

13.
00
 הקישור "בעדינות" לא מפנה לוודי אלן, דרוש תיקון
12/05/2012 מאת: אני  

12.
08
 תודה לקרוליין שהצילה את כבוד ישראל מפני פוליטיקאים מושחתים ומאלה ששכחו מה זה להיות יהודים!(ל"ת)
12/05/2012 מאת: קורןנאוה טבריה  

11.
04
 תודה קרוליין על העבודה שעשית. מעניין מה היה הסכום בכנס הזה
10/05/2012 מאת: מ.ק.  

10.
03
 למה הזמינו לשם ראש ממשלה שהפסיד מלחמה ונמצא בחקירה?(ל"ת)
10/05/2012 מאת: לא מבין  

9.
01
 הלינק במילה "בעדינות" מוביל לסרטון לא רלוונטי(ל"ת)
09/05/2012 מאת: אמיר ש  

 > 
01
 לא רלוונטי.
09/05/2012 מאת: משה  

8.
09
 אולמרט אדם מסוכן
09/05/2012 מאת: א.ב.  

 > 
30
 היו הרבה יותר גרועים ממנו - רבין ובן גוריון שר"י, למשל
09/05/2012 מאת: לא נותן להגיון לבלבל אותי  

 > 
015
 ההשוואה לרבין היא עלבון לאינטלגנציה
09/05/2012 מאת: יונת-דואר  

7.
03
 מי מימן לאהוד ה-II את הטיסות והשהיה בארה"ב?כמה זה עלה?(ל"ת)
08/05/2012 מאת: אני רק שאלה  

6.
09
 הגיע הזמן שאולמרט והירשזון יחליפו צ'פחות במגדלי דרעי במעשיהו.(ל"ת)
08/05/2012 מאת: עוד בימינו  

5.
77
 כשביבי מבצע את חזון אורי אבנרי וממשיך את מורשת רבין
08/05/2012 מאת: למה להתעאלק על אולמרט המושחת שבדרכו לכלא? הביטו במעשי ביבי!  

 > 
01
 תראה מה רשמת בסעיף 16.מפסיק את ההתיישבות!(ל"ת)
09/05/2012 מאת: הגם אתה אורי אבנרי?  

4.
20
 יש פה מחסום אדיר
08/05/2012 מאת: לא נותן להגיון לבלבל אותי  

 > 
42
 המשך
08/05/2012 מאת: לא נותן להגיון לבלבל אותי  

 > 
04
 הלקח מהשואה הוא:
09/05/2012 מאת: מישו  

 > 
34
 חרדים תתחברו לעם ישראל!
09/05/2012 מאת: לא נותן להיגיון לבלבל אותכם  

 > 
10
 למשה (המתחזה לייט) שכחת - ודיי לדה-לגיטימציה(ל"ת)
09/05/2012 מאת: לא נותן להגיון לבלבל אותי  

3.
010
 לא היה לי מושג שהשתתפת בפאנל ההוא. דיברו רק על השטויות של אולמרט.(ל"ת)
08/05/2012 מאת: שוב החליטו בשבילי מה מעניין ומה לא.  

 > 
01
 אני דווקא ידעתי...
17/05/2012 מאת: לטמאי צעיר  

2.
06
 מאמר מעולה!!(ל"ת)
08/05/2012 מאת: -1  

1.
19
 כל הכבוד!
07/05/2012 מאת: מוטי  

 
 

facebookrsstwitteryoutube
הצטרפות לרשימת תפוצה
פוסטים אחרונים

דברים מכנס הג'רוזלם פוסט 2013

מדבר סקר תרחק

הכנס של הפוסט

עם חברים כאלה...

היהודים, אלו היהודים

"צדק חברתי" והדרך לשעבוד

מה זאת אומרת להיות "כמו באירופה"?

מה חדש במצרים?

פעילי שלום? לא ממש....

לכל הפוסטים

תגובות
 
 
 
פס
רוגטקה ניהול קמפיינים ברשת עיצוב ובניית האתר