חפשו אתנו בפייסבוק
 
 
 
   
בלוגים נוספים  
שוקי  בלס      
שלמה  בלס      
קרולין  גליק      
אבישי  עברי      
טל  גלעד      
   
 
 
דף הבית » בלוגים » הבלוג של העורכת קרולין גליק
 
הבלוג של העורכת קרולין גליק
העולם הנאור
 
  05/07/2010 מאת: קרולין גליק
 

מדי יום אנשי התקשורת ושאר חברי הבון טון הישראלי אומרים לנו כי הקהילה הבינלאומית לא תקבל את ההתנהגות שלנו ועל כן, אם ברצוננו להיות מקובלים באותה קהילה מהוללת, עלינו לשנות את ההתנהגות שלנו. מן הסתם השינוי המתבקש הוא שניכנע לכל התביעות של אותה קהילה להפסיק להגן על עצמנו, לסגת לקווי הפסקת האש של שנת 1949, לא להעז לאכוף את חוקי המדינה כלפי הערבים וארגוני שמאל, ובקיצור, לוותר על הריבונות שלנו.

התביעה של הקהילה הבינלאומית ברורה. מה שאולי פחות ברור הוא מי אלו חברי אותה קהילה. איך הם פועלים אצלם בבית הבינלאומי שלהם? האם אנחנו באמת רוצים להיות החברים של אותם חברי הקהילה? האם הם אנשים אטרקטיביים וטובים?

אלו אינן שאלות מיותרות. הרי אם אנחנו אמורים לוותר על הריבונות שלנו כדי להיות אהובים על ידי אותה קהילה, אולי כדאי שנבין במה מדובר קודם?

 

בואו נתחיל במתרחש באם הנאורות עצמה - הממלכה הבריטית.

אחת מיצירות המופת של בריטניה בת זמננו היא כמובן ספרי הארי פוטר שלימים הפכו לסרטים שוברי קופות בכל העולם.

הידעתם כי כוכבת סרטי הארי פוטר ניצלה בנס מניסיון רצח שבוצע על ידי אחיה ואביה? ב-21 למאי אפשה אזאד, בת 22 אשר הופיעה בארבעה סרטי הארי פוטר בתור בת כיתתו של הקוסם בשם פאדמה פתיל עזבה את ביתה במנצ'סטר ועברה לגור עם חברים בלונדון. אזאד נאלצה לעזוב את משפחתה לאחר שאחיה ואביה ניסו לרצוח אותה. הסיבה לכך, כמה מפתיע...ניסיון רצח על רקע הברבריות המוסלמית (ז"א רצח על רקע "כבוד המשפחה"). אזאד מוסלמית ויש לה חבר הינדי ועל כן בעיני משפחתה, מגיע לה למות.

ומה הקשר בין הסיפור הזה לבין הנאורות של הקהילה הבינלאומית? פשוט, אף אחד לא רוצה לדבר על זה. עד היום אם אינני טועה, כלי התקשורת בבריטניה לא מצאו לנכון להודיע לציבור כי מדובר בפשע שבוצע ממניעים אסלאמיים.

 

 

הפעם הראשונה שמישהו מהתקשורת המערבית טרח להסביר את המניעים הייתה בסוף השבוע ברשת CNN. עד אז, אם רצית לדעת מזה, היית צריך לקרוא בלוגים כמו הבלוג הזה בארה"ב שמוצאים לנכון לדווח על מגיפת רצח נשים וילדות מוסלמיות על ידי גברים מוסלמים בכל העולם. מסתבר כי בריטניה הנאורה היא בין המדינות המובילות במערב במקרי רצח נשים מוסלמיות על ידי בני משפחותיהם הגבריים ממניעים פסיכו-דתיים.

כל נושא אי-דיווח, כמו גם אי התמודדות עם תופעת רצח על רקע פסיכו-דתי במדינות המערב, הוא נדבך אחד מבין רבים בתופעה הולכת וגוברת של רפיסות ואפילו התמוטטות שלטון החוק. באירופה, כמו גם בארצות הברית, קנדה ואוסטרליה, אנחנו עדים לתהליך, בו מתוך רצון לקדם קבוצות אוכלוסייה מסוימות כגון ירוקים, מוסלמים, שחורים, והומואים, פשעים המבוצעים על ידי חברי אותן קבוצות אינם מטופלים באופן שוויוני על ידי רשויות החוק.

לצורך המחשה נפליג לדמוקרטיה החזקה ביותר - ארצות הברית.

בעידן אובמה אפליה בוטה לטובת קבוצות מסוימות עם יחסים טובים עם השמאל הופך לדבר שבשגרה. הדוגמא הבולטת ביותר שנדונה בארצות הברית כיום (זאת אומרת, מדווחת ברשת פוקס ובכלי תקשורת לא שמאלנים אחרים) היא סגירת תיק הפנתרים השחורים החדשים.

הפנתרים השחורים הוא ארגון שחור גזעני (ואגב אנטישמי בטירוף) שדוגל בין היתר בעצמאות פוליטית לשחורים בתוך ארצות הברית ולתשלום פיצוים לשחורים אמריקנים על ידי אזרחים לבנים בגין מוסד העבדות האמריקנית שבוטל לפני 135 שנה.

ביום הבחירות לנשיאות בנובמבר 2008 חברי הארגון לובשי מדים שחורים ואוחזים בנבוטים עמדו בפתח תחנת קלפי פילדלפיה והפחידו וקיללו מצביעים לבנים. כאן למשל יש ווידיאו ביוטיוב של המקרה.

הסיפור היה מאוד פשוט, חברי הארגון ביצעו פשע חמור של הפחדת מצביעים. משרד המשפטים הגיש כתבי אישום. הנאשמים לא הופיעו למשפט ובית המשפט קבע את אשמתם. כל מה שנותר כשאובמה נכנס לתפקיד היה לגזור את עונשם.

אולם, במקרה בוטה של הפרת אמונים וניצול לרעה של סמכות, משרד המשפטים של אובמה הורה לתובעים לבטל את התיק. לא רק זה, מחלקת זכויות האזרח של משרד המשפטים הורה שלא לחקור יותר מקרים של הפחדת מצביעים על ידי שחורים. זאת אומרת, בעידן אובמה, פושעים שחורים יקבלו חסינות של הממשל בעבור פשעים. אחד התובעים התפטר לאחרונה ממשרד המפשטים וחשף את הסיפור לציבור כאןלמשל.

מול זה יש לנו את תיק הרצח של עו"ד בשם אריק וון שנרצח בשנת 2006. וון היה עו"ד מצליח, נשוי וסטרייט. הוא גר בפרבר של וושינגטון. לילה אחד, אחרי שעבד עד מאוחר בלילה, הלך ללון בבית חברו מהאוניברסיטה - הומו שחי עם שותפו לחיים ועוד שותף הומו בדירתם בוושינגטון שהיה קרוב למשרדו. כעבור שעתיים החבר שלו צלצל למשטרה וטען שוון נרצח. החקירה הובילה בבירור למסקנה כי שלושת הגברים בבית אנסו ורצחו את וון. אולם משום מה, המשטרה לא הייתה מסוגלת לבנות קייס נגדם. במקום להגיש כתב אישום בגין רצח הם הואשמו בשיבוש חקירה. בשבוע שעבר, שופטת בוושינגטון זיכתה אותם משום שהיא טענה כי התביעה לא הוכיחה את אשמתם מעל ספק סביר.

התקשורת, שבקושי כיסתה את המשפט, פיהקה.

כפי שהבלוג הזה מסביר שני המקרים מצביעים על אי יכולת ואי רצון של שלטונות החוק בארצות הברית להתמודד עם פשיעה המבוצעת על ידי קבוצות מיוחסות. זאת אומרת מדובר בערעור חמור ביותר של שלטון החוק.

אם מסתכלים על המערכה הפסודו-משפטית נגד ישראל על רקע הדעיכה הכללית של שלטון החוק במערב, אז מבינים כי לא מדובר דווקא במערכה ששייכת בכלל לישראל, כי אם לרצון של מי שמופקד על שלטון החוק - או מופקד על ערעור שלטון החוק - להיטיב עם שונאי ישראל הזוכים לחסינות.

יחד עם זאת, צריך להבין כי המצב המשפטי של ישראל בעולם המערבי ייחודי בחומרתו. בין השאר משום שמתן חסינות לשונאי ישראל על פשעים שהם מבצעים נגד מטרות שייכות לישראל הופך לתופעה כלל עולמית ושכיחה יותר ויותר מיום ליום.

ושוב כדאי לנו לשים לב לאירוע שקרה בבית משפט בבריטניה הנאורה בשבוע שעבר.

במהלך מבצע עופרת יצוקה חמישה שמאלנים אנטי ישראלים פרצו לתוך מפעל ביטחוני בברייטון שבאנגליה והשחיתו ציוד בשווי של 275,000 דולר. הפורצים נעצרו והועמדו לדין. החמישה הודו בעובדות אולם טענו להגנתם כי הם פעלו בהתאם ל-lawful excuse שהוא על פי הדין הבריטי מעשה פלילי שמותר משום שבוצע כדי למנוע פשע גדול יותר. אני מניחה כי מדובר בפריצה לתוך בית כדי למנוע אונס או רצח.

על כל פנים, חבר מושבעים זיכה את החמישה בזכות טענתם להגנה. השופט במשפט אף הורה לחבר המושבעים כי בבואם לחרוץ דין עליהם "להבין כי לכנות את מה שסבלו העזתיים בתקופה ההיא 'גיהנום עלי אדמות' הוא אנדרסטייטמנט פראי."

הנה דיווח על המשפט בעיתון גארדיאן.

משמעות פסק הדין כאן מפחידה. עכשיו זה לא רק שישראלים לא יזכו יותר להגנת החוק באנגליה. עכשיו אנטישמים יכולים לפעול באלימות ללא חשש משום שהאנטישמיות שלהם הפכה כבר לטיעון משפטי מנצח בבתי המשפט.

נדמה לי כי פסק הדין כאן הוא המקרה הראשון לשימוש באנטישמיות כטיעון לחפות במשפט פלילי. אולם הוא בא בעקבות מקרים רבים מהשנים האחרונות בהם שלטונות החוק ומנהיגים פוליטיים נתנו הכשר לאלימות אנטישמית בתירוץ כי מדובר בתגובה מובנת לאירועים במזרח התיכון. למשל ביום השואה הבינלאומי בינואר האחרון, ראש עיריית מלמו שבשוודיה  אמר כי האשמים האמיתיים במתקפות האנטישמיות נגד יהודי העיר הם היהודים עצמם. היהודים הביאו את המתקפות האלימות מצד מוסלמים ושמאלנים על עצמם משום שהעיזו לערוך הפגנה פרו-ישראלית בעיר.

וכאן נשוב רגע להתחלה, הפיכת שלטון החוק לכלי להיטיב עם קבוצות מיוחסות ולפגוע בישראל זה הכיוון בו צועד הקהילה הבינלאומית כיום. הבה נשאל את עצמנו, כמה חשוב לנו להיות מקובלים על ידי חבריה?

 
    הדפסת כתבה print שלח לחבר send תגובה לכתבה comment
 
תגיות: קרולין קליק | בלוג
 
1.
00
 הקו הנאושמרני חשוב, וברור. יישר כח קרולין. עם זאת לדיין לגבי רוברט וון
05/10/2012 מאת: דניאל  

 > 
00
 לדיין=לדייק.(ל"ת)
05/10/2012 מאת: דנניאל  

 > 
00
 כמו כן, נאו-שמרנים הכותבים על האירוע בהקשר של רוב ומיעוט, מתעלמים מהמידע הלא נוח(ל"ת)
05/10/2012 מאת: שרוברט וון הוא בעצמו סיני-אמריקאי, שהיה פעיל בקידום הזהות הסינית האמריקאית בקהילתו.  

 
 

facebookrsstwitteryoutube
הצטרפות לרשימת תפוצה
פוסטים אחרונים

דברים מכנס הג'רוזלם פוסט 2013

מדבר סקר תרחק

הכנס של הפוסט

עם חברים כאלה...

היהודים, אלו היהודים

"צדק חברתי" והדרך לשעבוד

מה זאת אומרת להיות "כמו באירופה"?

מה חדש במצרים?

פעילי שלום? לא ממש....

לכל הפוסטים

תגובות
 
 
 
פס
רוגטקה ניהול קמפיינים ברשת עיצוב ובניית האתר