חפשו אתנו בפייסבוק
 
 
 
   
בלוגים נוספים  
קרולין  גליק      
אבישי  עברי      
שלמה  בלס      
טל  גלעד      
שוקי  בלס      
   
 
 
דף הבית » בלוגים » הבלוג של העורכת קרולין גליק
 
הבלוג של העורכת קרולין גליק
ברוכים הבאים גולשי לאטמה החדשים
 
  11/06/2010 מאת: קרולין גליק
 

ברוכים הבאים לגולשי לאטמה ושלום מיוחד לכל המבקרים החדשים באתרנו.

 

שמי קרולין גליק ואני העורכת הראשית של לאטמה.

 

אין ספק כי שירנו מהשבוע שעבר, "We con the world" אשר עבר אתמול את רף שלושה מיליון הצפיות (סך הכל) והפך לקליפ הישראלי הנדון ביותר בתולדות אתר youtube, הביא לחשיפה אדירה של האתר שלנו בקרב הציבור הישראלי ובעולם כולו. זה משמח אותנו מאוד משום שחשיפה זו מקדמת מאוד את המטרה לשמה הקמנו את לאטמה, לא רק בישראל אלא בעולם כולו.

קולין גליק

מהו אתר לאטמה?

 

לאטמה הוקם לפני שנה וחצי ועלה לאוויר במתכונתו הנוכחית לפני שנה ושבועיים בדיוק כאשר העלנו את הפרק הראשון של תוכניתנו השבועית "מהדורת השבט".

לאטמה הוא פרויקט של המרכז למדיניות ביטחון בוושינגטון בו אני מכהנת כעמיתה בכירה למזרח התיכון. הוא ממומן מתרומות שגייסתי מיהודים אמריקנים וביניהם קרן קורת והקרן ע"ש הלן דילר. בנוסף לעבודתי במכון, אשר מביאה אותי לבירה האמריקנית בערך ארבע פעמים בשנה, אני פובליציסטית בכירה בעיתון ג'רוזלם פוסט, שם אני מפרסמת טורים בכל יום שלישי ושישי ( אפשר לקרוא אותם גםבאתר האינטרנט שלי).

 

זה סוף ההקדמה, מכאן אכתוב את הפוסט הזה בפורמט של תשובות על שאלות שהופנו למערכת בשבוע שעבר על ידי גולשים חדשים.

 

1 - מה המטרה של לאטמה?

 

המטרה של לאטמה היא להרחיב את גבולות השיח הציבורי בישראל. אנחנו פועלים להשיג את המטרה באמצעות סאטירה. אנחנו מקדמים מטרה זאת בלאטמה גם באמצעות המהדורה שלנו באינטרנט וגם דרך הפוסטים היומיים של כתבינו אבישי עברי ושוקי בלס. מדי יום עוברים אבישי ושוקי על מהדורות החדשות והעיתונים היומיים ובלשון חדה וקולעת הם מפרטים את המגרעות העצומות בכיסוי התקשורתי של החדשות בישראל.

לדעתנו, אחד הגורמים המרכזיים לחולשה המתמשכת של ישראל בכל הרמות הוא היעדר דיון ציבורי רלוונטי בישראל על הנושאים הבוערים ביותר שעל הפרק. לדעתנו, מצב זה הוא תולדה של השליטה הכמעט בלעדית של השמאל ההזוי באמצעי התקשורת המרכזיים בישראל - לא רק בחדשות כי אם גם בבידור, בספרות ובאקדמיה.

 

לא צריך ללכת רחוק כדי להבין במה מדובר. היום אנחנו נמצאים 10 שנים לאחר הכישלון המוחלט של תהליך אוסלו. אנחנו גם 10 שנים לאחר הכישלון המוחלט של תהליך השלום עם סוריה. אנחנו 10 שנים אחרי חטיפת חיילי צה"ל בהר דב וארבע שנים אחרי מלחמת ישראל-חיזבאללה. שני אירועים אלו הוכיחו באופן חד משמעי כי הנסיגה מאזור הביטחון בלבנון הייתה טעות. אנחנו נמצאים ארבע שנים לאחר שחטיפת גלעד שליט וניצחון חמאס בבחירות לרשות הפלשתינית הוכיחו שהנסיגה מעזה הייתה טעות. ובכל זאת, לדעת מערכות ערוץ 2, ערוץ 10, ידיעות אחרונות, מעריב, הארץ, גלי צה"ל ורשת ב', וחצי מערכת ערוץ 1 אין לנו כל אופציה מלבד להמשיך ולהתמסר לקו המדיני של השמאל אשר הביא אותנו לכל הכישלונות הללו.  לדעת התקשורת, האשם בכל הכישלונות אינו האידיאולוגיה השמאלנית הכושלת והמכזיבה כי אם המציאות. בעצם, לא המציאות עצמה אלא מי שאשם בכישלון הוא כל מי ששם לב למציאות - קרי, כל מי שאינו שמאלני הזוי.

 

בעינינו, המצב המטורף ואף המסוכן הזה יבוא על פתרונו כאשר הציבור בישראל יפסיק לקחת את אלו שמנסים להוביל אותנו באף ברצינות. הדיון בארץ יהיה רלוונטי ושפוי כאשר הרוב המוחלט פה -- שאינו שמאלני ואינו הזוי -- יפסיק לחשוש ממה שקומץ קטן של הזויים עם מיקרופונים יגידו לנו.

אנחנו סבורים כי התנערות מהאידיאולוגיה של השמאל היא צו השעה וכי הדרך המהירה ביותר להשיג את המטרה היא לחשוף באמצעות הומור וסאטירה את הפרצוף האמיתי של מכתיבי גבולות הדיון הציבורי פה.

 

 

2 - האם מעכשיו יעסוק האתר בעיקר בהסברה לחו"ל?

 

במילה אחת, לא.

 

ובהרחבה: במאמר חשוב שפורסם באתר האינטרנט של הירחון קומנטארי הסביר הכותב נוח פולק מדוע השמאל העולמי - ובתוכו השמאל היהודי אמריקני -- הפנה את גבו לישראל אחרי כישלון תהליך אוסלו. על פי פולאק, אוסלו היה יישום של תפיסת העולם של השמאל לפיה ישראל וארצות הברית הן השחקנים היחידים בעולם ועל כן אחראיות לכל הסבל בעולם. רוסיה, איראן, העולם הערבי, אפריקה, אמריקה הלאטינית וכל השאר הם רק אובייקטים המגיבים לדברים שעושים ישראל ואמריקה. על כן, המפתח לשלום עולמי נמצא בידיהן של ישראל וארצות הברית. אם נפייס את כל השאר, אזי לא תהיה יותר מלחמה.

 

כישלון היה אמור להוכיח כי אידיאולוגיית השמאל מוטעית וכושלת, אך לא. כאשר אהוד ברק אמר בסוף וועדת קמפ דייויד כי חשף את פרצופו האמיתי של יאסר ערפאת, הוא סבר כי השמאל של השמאל יכיר בטעותו ויתמוך בישראל. אולם מה שקרה אז ומה שקורה מאז, הוא שהשמאל העדיף לשמור אמונים לאידיאולוגיה הכושלת שלו ולהאשים את ישראל במציאות.

אצלנו, השמאל הישראלי אמנם לא יכול להאשים את כל ישראל משום שהוא חלק ממנה, ועל כן הוא מאשים את כל מי וכל מה שאינו שמאל.

 

בלאטמה אנו רואים כתפקידנו לחשוף את השקר והאבסורד שעומד בבסיס הדיון הציבורי, המנוהל על ידי אלו שמעדיפים את האידיאולוגיה על המציאות. לנוכח ההקבלה בין המצב בישראל לבין המצב בעולם, ללאטמה יחסית קל לנצל את הכישורים שפיתחנו לאורך השנה האחרונה הן לטובת הדיון הפנים ישראלי והן לטובת הדיון בזירה הבינלאומית. על כן בשבוע שעבר, כאשר ראינו כיצד העולם מתנפל על מדינת ישראל בעקבות השתלטות חיל הים על האונייה הטורקית, החלטנו להפיק את השיר - שבלאו הכי חשבנו להפיק בעברית - בשפה האנגלית ובאמצעותו להפנות את המסר שלנו לעולם כולו במקום רק לציבור הישראלי. אם תסתכלו במהדורות הקודמות שלנו, תראו כי השיר לא היה שונה משירים רבים אחרים שכתבנו והפקנו. רק השפה הייתה שונה.

 

ההצלחה המסחררת של השיר מעלה בנו תהיות האם באמת כדאי לנו לפעול בזירה הבינלאומית באופן קבוע. בינתיים אנחנו חושבים שלא נעשה זאת. לדעתנו סוד ההצלחה של השיר נעוץ בכך שהוא בא ישר מהבטן ומהלב. אם ננסה להעתיק את ההצלחה הזאת באופן קבוע יכול להיות שלא נוכל לחזור על זה. מה שכן, אין לנו כל ספק כי נמשיך להיכנס לדיון העולמי כל אימת שיהיה לנו משהו להגיד. כלומר, כל פעם שנרגיש שאי אפשר לשבת בשקט, נפתח את הפה. להערכתנו, לנוכח התגברות מלחמת התעמולה העולמית נגד ישראל, נחזור בודאי לדבר אל העולם לפחות פעם בחודש אם לא יותר. בתור קבוצת ישראלים ציונים וגאים, אם מישהו יראה לנו כי נוכל לעזור במתכונת נרחבת יותר, נקשיב ונשקול.

 

 

3 - מה אני כאדם מהיישוב שמזדהה עם האתר יכול לעשות?

 

המטרה של לאטמה היא לשמש זרז שייתן לכל אזרח בישראל את הדחיפה ותחושת הלגיטימציה להפסיק לשתוק.

 

תסתכלו על עצמכם במראה. האזרח הממוצע בישראל מבין את הנעשה פה טוב יותר ממרבית הפרשנים בטלוויזיה ובעיתונות. יש לישראל מומחים לכל דבר ועניין ובשפע שלא קיים באף מקום אחר בעולם ובכל זאת אנחנו מאפשרים לקומץ קטן של אנשים לקבוע לנו מה מותר ומה אסור. מה חכם ומה טיפש. מה נאור ומה חשוך. מה מבדר ומה משעמם.

 

מילא אם הקומץ הזה היה מבין עניין. האמת היא שכולנו יודעים שהוא טועה כמעט כל הזמן. זה חייב להיפסק. לכל אחד מאיתנו יש דרך להתבטא ומשהו חשוב לומר ואנחנו רוצים שכל אחד יחשוב בעצמו על כלי הביטוי שמתאים לו וינצל אותו. אנחנו לא רוצים להשתיק אף אחד. אנחנו רוצים לעודד שוק חופשי של רעיונות פה בישראל.

 

אז הצטרפו לקבוצת הפייסבוק שלנו והשמיעו את אשר בראשכם. פיתחו בלוגים משל עצמכם. הקימו קבוצות דיון בפייסבוק או נצלו את הבלוגים והדפים שכבר קיימים שם כדי לדבר על מה שבליבכם.

 

אין לי ספק שבדיוק כפי שהשיר שלנו הצליח כי הוא הביא מסר שרבים כל כך יכלו להיפתח אליו - "עובדים עלינו בעיניים כשמדברים על מה שקורה במזרח התיכון" - כך הקולות האמיתיים של עם ישראל יתגברו מהר מאוד על המזייפים פה ובעולם שמטמטמים אותנו בנבואות שקר כבר שנות דור. האמינו בעצמכם. אין שום הבדל ביניכם לבינינו בלאטמה. אנחנו מוכשרים אבל לא יותר מוכשרים ממרבית אזרחי ישראל. אנחנו רק מצאנו את הדרך להביא את הכישורים של חברי האתר לביטוי. הצטרפו אלינו עכשיו ותצרפו את קולותיכם לשיח הציבורי החדש בישראל.

 

אנחנו נשתדל לפרסם, במיוחד בדף הפייסבוק שלנו, על התארגנויות שונות שמשרתות את המטרה שלנו לתת ביטוי לעם ישראל. עיקבו אחרינו פה ובפייסבוק וננסה לעזור איפה שנוכל. 

 

 

4- האם לא כדאי לשדרג את האתר ולהפוך אותו למשהו יותר רציני?

 

באשר אלינו, אנחנו מתכוונים להרחיב את הדיון בראש ובראשונה באמצעות שדרוג האתר. לפני שלושה שבועות התחלנו לבנות מחדש את האתר ואנו מקווים כי האתר החדש יעלה לאוויר בחודש אוגוסט.

צריך להבין, כאשר הקמנו את לאטמה הייתה לנו תפיסה שמדובר במין מחתרת סאטירית/רעיונית ולכן בחרנו בעיצוב הנוכחי. כבר זמן רב אנו רוצים לשנות אותו והסיבה שהתחלנו בכך בפועל רק עכשיו היא שרק באפריל גייסתי את הכסף הנדרש.

 

 

5- האם זה נכון שהאתר ממומן על ידי אוונגליסטים נוצרים?

 

במילה אחת: לא.

 

ובהרחבה, הכלל הראשון שלי בחיים הוא להיות טובה לחברים ורעה לאויבים כי ככה כולם ירצו להיות החברים שלי ואף אחד לא ירצה להיות אויב שלי. אידיאולוגיית השמאל מכתיבה קו פעולה הפוך.

 

הנוצרים האוונגליסטים הם התומכים האיתנים ביותר שיש לישראל בעולם כיום. הם הגרעין הקשה של תמיכה בישראל לא רק בארצות הברית אלא בכל יבשות העולם. יחד עם זאת, עד כה, לאטמה לא קיבל גרוש מתורמים נוצרים - לא אוונגליסטים ולא לא-אוונגליסטים. כל התקציב של לאטמה עד כה נתרם על ידי יהודים אמריקנים שמסכימים איתנו כי השיח הציבורי בישראל צריך להתרחב כמה שיותר מהר ומסכימים גם כי לאטמה הוא כלי אפקטיבי להשגת מטרה זאת.

בכל אופן, אם נוצרי תומך ישראל יפנה אלינו מחר ויבקש לתרום, נגיד לו כן, ותודה רבה. אגב, בדיוק כפי שהתורמים שלנו כיום אינם מתערבים בשום דרך בתכני האתר, כך יהיה אם יבואו תורמים חדשים.

 

 

 6 - למה אין לכם תכנית בטלוויזיה?

 

הקמנו את לאטמה ברשת משתי סיבות. ראשית, כי יכולנו. זה עולה פחות כסף. אין וועד מנהל שייתן או לא ייתן רישיון. כל אחד יכול להיכנס.

מעבר לכך, אנחנו מאמינים כי עם כל הכבוד לטלוויזיה, עתיד התקשורת נמצא באינטרנט.

 

יחד עם זאת, אם יציעו לנו להעלות את מהדורת השבט כתוכנית סאטירה באחד הערוצים נשקול את ההצעה ברצינות. בינתיים, אנחנו נמצאים בשלבים כאלה ואחרים של דיבור עם כמה גורמים בטלוויזיה. אם אתם רוצים לראות אותנו בטלוויזיה, אתם יכולים לפנות למנהלי רשות השידור והרשות השנייה לטלוויזיה ורדיו ולספר להם. אנחנו בכל מקרה נישאר באינטרנט גם אם נקבל תוכנית טלוויזיה.

 

 

 

ולסיכום:

 

שירנו "We con the world" נגע בליבם של רבים כי הוא עלה בקנה אחד עם תחושות הבטן של מיליונים בארץ ומסביב לעולם. גם השיר המקורי עליו הוא מבוסס, We are the world, הצליח כי הוא נגע באמונה עמוקה המכוננת בנשמות של כה רבים בעולם (תודה למייקל ג'קסון) - האמונה כי כל אחד יכול לשנות את העולם. אנחנו בלאטמה מאמינים בעם ישראל ומכבדים אותו. אנחנו מאמינים כי כל מי שקורא את השורות האלו יכול גם לכתוב אותן - בדרכו שלו כמובן.

כולנו יחד נשמור על ישראל כאשר כולנו יחד נבין שכל אחד יכול לשמור עליה.

 

שבת שלום ותודה שאתם איתנו.


 
    הדפסת כתבה print שלח לחבר send תגובה לכתבה comment
 
תגיות: קרולין גליק | בלוג
 
1.
00
 תגובית
12/01/2011 מאת: משה עמיאל  

 
 

facebookrsstwitteryoutube
הצטרפות לרשימת תפוצה
פוסטים אחרונים

דברים מכנס הג'רוזלם פוסט 2013

מדבר סקר תרחק

הכנס של הפוסט

עם חברים כאלה...

היהודים, אלו היהודים

"צדק חברתי" והדרך לשעבוד

מה זאת אומרת להיות "כמו באירופה"?

מה חדש במצרים?

פעילי שלום? לא ממש....

לכל הפוסטים

תגובות
 
 
 
פס
רוגטקה ניהול קמפיינים ברשת עיצוב ובניית האתר