חפשו אתנו בפייסבוק
 
 
 
   
בלוגים נוספים  
אבישי  עברי      
קרולין  גליק      
שלמה  בלס      
טל  גלעד      
שוקי  בלס      
   
 
 
דף הבית » בלוגים » הבלוג של העורכת קרולין גליק
 
הבלוג של העורכת קרולין גליק
היסודות האסטרטגים של הברית האמריקנית-ישראלית
 
  02/05/2010 מאת: קרולין גליק
 

בחודש שעבר ביליתי כמה שבועות טובים בוושינגטון שם אני עובדת כעמיתה בכירה למזרת התיכון של המרכז למדיניות ביטחוניתשממנו הקמתי את לאטמה. בין השאר העברתי שם תדרוכים לחברי קונגרס ולקציני צבא בכירים בנושא החשיבות האסטרטגית של הברית האמריקנית-ישראלית לארצות הברית. בסוף השבועיים ליקטתי את הנקודות העיקריות שכללתי בתדרוך והפצתי אותן למרבית חברי הקונגרס והסנאט והעליתי את המסמך לאתר האינטרנט האישי שלי באנגלית.

יש שם גם וידאו בו אני מסבירה את עיקרי הדברים הכתובים במסמך.

מצאתי לנכון לתרגם אותו גם לעברית ולהעלות אותו פה. אם תהיתם מדוע ישראל חזקה מבטיחה את הביטחון הלאומי של ארצות הברית, אז הנה התשובה. כפי שתראו, כל מי שיגיד כי אנו פוגעים באופן כזה או אחר בארצות הברית בזמן שאנו שומרים על עצמנו פשוט אינו יודע על מה הוא מדבר.  

 

 

 

היסודות האסטרטגים של הברית האמריקנית-ישראלית

 

 

בשנים האחרונות, לנוכח ההכרה הרווחת בהיותה של ישראל בעלת הברית החיונית ביותר של ארצות הברית במזרח התיכון, מנהיגים ישראלים ואמריקנים הזניחו את הצורך להסביר לאחרים ולהזכיר לעצמם מדוע ברית זאת חיונית לארצות הברית. 

 

כיום, כאשר ממשל אובמה מרחיק את ארצות הברית מישראל תוך השארת הרושם כי ישראל היא נטל אסטרטגי על הממשל האמריקני ששם לו למטרה לחזק את יחסיו עם העולם הערבי, יש צורך דחוף לזכור ולפרט את הסיבות לכך שישראל היא אכן בעלת הברית החשובה ביותר שיש לארצות הברית במזרח התיכון ומדוע יש לארצות הברית אינטרס חיוני להבטיח כי ישראל תישאר חזקה.

 

 

רבים מזכירים כי ישראל מדינה דמוקרטית. אבל לעיתים רחוקות מסבירים מדוע היותה כזאת חשובה לארצות הברית. ובכן, משמעות הדבר היא שהברית של ישראל עם ארצות הברית משקפת את רצון העם הישראלי ועל כן היא קבועה ולא תלויה בזהות הממשלה בירושלים.כל בנות הברית האחרות של ארצות הברית במזרח התיכון הינן מדינות בעלות משטרים רודניים שעמיהן אינם מחזיקים בעמדות הפרו-אמריקניות של מנהיגיהם. מותם של מנהיגים כמו גם תהפוכות פוליטיות אחרות עלול להביא לשינוים מהירים ודרמטיים ביחסיהן של אותן מדינות עם ארצות הברית.

 

לדוגמא, עד שנת 1979 היתה איראן בין בנות הברית הקרובות ביותר של ארצות הברית באזור. אולם לנוכח הפער בין העם האיראני ומנהיגיו, המהפכה האסלאמית שמה קץ מיידי לברית ארצות הברית-איראן. גם מצרים הפכה בחטף מאויבת מרה של ארצות הברית לבת בריתה הקרובה, עם מותו של גמאל עבדל נאצר בשנת 1969. מותו המתקרב של הנשיא חוסני מובארק עלול להביא לתהפוכה בכיוון ההפוך. אי יציבות בממלכה ההאשמית בירדן ובמשטר הסעודי עלולה להפוך בנות ברית אלו ליריבים בין לילה.

 

רק ישראל בה הממשלה משקפת את רצון העם הינה בת ברית אמינה ויציבה לטווח ארוך של ארצות הברית.

 

מדי יום ארצות הברית קוצרת את פירות בריתה עם ישראל. בעוד ארצות הברית סובלת מכישלונות מתמשכים באיסוף מודיעין, ישראל נשארת המקור האמין ביותר של מודיעין מדויק אודות אויבי ארצות הברית באזור עבור ארצות הברית.

ישראל היא בת הברית היחידה של ארצות הברית שנלחמת את מלחמותיה בעצמה. יתרה מזו, ישראל מעולם לא ביקשה שחיילים אמריקנים ישוגרו לאזור להילחם למען ישראל. היות ולארצות הברית ולישראל אויבים אזורים משותפים, כאשר ישראל נלחמת נגד אויביה שלה, הצלחתה מקדמת את האינטרסים של ארצות הברית.

 

בהקשר זה יש מקום להזכיר את השמדת סוללות הנ"מ וחיל האוויר הסורי על ידי צה"ל ביוני 1982. הישגי ישראל אלו נתנו את ההוכחה החותכת הראשונה לעליונותה המוחלטת של הטכנולוגיה הצבאית האמריקנית מעל הטכנולוגיה הצבאית של ברית המועצות. רבים טענו כי ההישג הצבאי של ישראל אז שכנע את ממשל רייגן לראשונה כי ניצחון במלחמה הקרה הוא אפשרות של ממש.

 

הן בהקשר הצבאי והן בהקשר האזרחי, ישראל משתפת את ארצות הברית בפיתוחיה הטכנולוגים  - שחלקם מפותחים בשיתוף ובתמיכה אמריקנית. הרווחים שארצות הברית קוצרת בזכות הפיתוחים הטכנולוגיים של ישראל בכל התחומים - מציוד רפואי ועד שבבים זעירים עד למטוסים ללא טייס הן ללא אח ורע בעולם.

 

מעבר ליתרונות היומיומיים מהם נהנית ארצות הברית כפועל יוצא מקשריה הקרובים עם ישראל, יש לארצות הברית עוד שלושה אינטרסים לאומיים חיוניים קבועים  במזרח התיכון. ישראל חזקה הינה תנאי מוקדם לשמירת כל האינטרסים הללו:

 

1 . שמירת זרימתם החלקה של מוצרי נפט זולים מהאזור לצרכנים בעולם דרך המפרץ הפרסי, מפרץ עדן ותעלת סואץ.

2. חסימת דרכם של המשטרים הרדיקלים ושל שחקנים תת-מדינתיים רדיקליים להשגת היכולת לגרום נזק קטסטרופלי.

3. שימור יכולתה של ארצות הברית להטיל את כוחה באזור.

ישראל חזקה היא הערובה הטובה ביותר לכלל האינטרסים האמריקניים הללו. ככל שישראל חזקה יותר, כך האינטרסים האמריקניים הללו שמורים יותר.

 

ישנם שלושה היבטים ייחודיים וקבועים למעמדה האזורי של ישראל המכתיבים שמצב זה יישמר.

  • 1 - כמטרה הראשונה של המשטרים והשחקנים התת-מדינתיים הרדיקלים ביותר באזור, לישראל אינטרס קיומי קבוע בחסימת דרכם של שחקנים אלו מהשגת היכולת לגרום לפגיעה קטסטרופלית.

בשנת 1981, המתקפה של חיל האוויר הישראלי שהשמידה את מתקן הגרעין העיראקי אוסיראק מנעה מעיראק את האפשרות להשיג נשק גרעיני. אף על פי שארצות הברית גינתה את המתקפה בזמנה, מאוחר יותר הכירה ארצות הברית בכך שהמבצע היה זה שאיפשר לה לנהל את מבצע "סופת המדבר" נגד סדאם חוסיין כעבור עשר שנים.

דיק צ'ייני, אשר כיהן כשר ההגנה במהלך מבצע סופת מדבר, הודה בפני דוד עברי, שפיקד על חיל האוויר בשנת 1981, כי אילו היתה עיראק בעלת נשק גרעיני בשנת 1991, ארצות הברית הייתה מתקשה להוציא את צבאו של סדאם חוסיין מכוויית ובכך להסיר את שליטתו על מוצרי הנפט במפרץ הפרסי.

זאת אומרת שהמתקפה הישראלית בשנת 1981 הבטיחה את כלל האינטרסים החיוניים של ארצות הברית במזרח התיכון.

  • - ישראל הינה מדינה ללא שאיפות לכיבוש שטחים ושכנותיה יודעות זאת. ב-62 שנות עצמאותה, ישראל שלטה אך ורק בשטחים החיוניים לביטחון הלאומי שלה ובאלו שיועדו לה על פי החוק הבינלאומי בכתב המנדט של חבר הלאומים בשנת 1922 אשר מעולם לא בוטל או הוחלף.

כוחה של ישראל, שהיא מפעילה רק לצרכי הגנה עצמית, הינו כוח לא-מאיים באופן מובנה. במקום לערער את יציבות האזור, ישראל חזקה מייצבת את האזור על ידי הרתעת השחקנים הרדיקליים ביותר מלתקוף.

 

בשנת 1970 חסמה ישראל את ניסיונה של סוריה להפיל את המשטר ההאשמי בירדן. האיום של ישראל לתקוף את סוריה לא רק הציל את ההאשמים אז, הוא הרתיע את סוריה מלנסות להפיל את המשטר הירדן מאז.

באופן דומה, שכנותיה של ישראל מבינות כי הארסנל הגרעיני שיש לה על פי פרסומים זרים נועד להבטיח את ההישרדות לאומית שלה ועל כן, הם אינם רואים בו איום. זאת הסיבה שהנשק הגרעיני שכביכול יש לישראל מעולם לא הצית מרוץ נשק גרעיני באזור.

בניגוד גמור, ובאופן הממחיש את משמעות הדבר, ברור לכולם כי במידה ואיראן תשיג נשק גרעיני, הדבר יביא למרוץ נשק אזורי באופן מיידי.

 

על אף שהם לעולם לא יודו בכך, שכנותיה הלא רדיקליות של ישראל חשות בטוחות יותר כאשר ישראל חזקה. לעומת זאת, המשטרים והשחקנים התת-מדינתיים הרדיקלים ביותר באזור תמיד ינסו להחליש את ישראל.

  • 3 - היות וכמדינה היהודית היחידה תישאר ישראל תמיד מבודדת באזור, אף מדינה ערבית לא תסכים לכרות עמה ברית קבועה. כפועל יוצא מכך, ישראל לעולם לא תוכל לרקום ברית עם מדינה שנייה לתקוף מדינה שלישית.

לעומת זאת, הרפובליקה הערבית המאוחדת של מצריים וסוריה של שנות ה-60 הוקמה כדי לתקוף את ישראל. כיום הברית האיראנית-סורית הינה ברית תוקפנית באופן מובנה ונועדת לפגוע בישראל ובמדינות ערב לא רדיקליות. מתוך הכרה בכוח המייצב של ישראל חזקה, המדינות המתונות באזור מעדיפות שישראל תישאר חזקה.

 

מבחינתה של ארצות הברית, לא זאת בלבד שחיזוקה של ישראל על ידי מכירת נשק לישראל מחזקת את הכוח המייצב ביותר באזור. על ידי מתן סיוע בטחוני לישראל ארצות הברית משפרת את יכולתה שלה עצמה לכרות בריתות עם שאר מדינות האזור שכן היא מראה להן שאמריקה היא מדינה אמינה הפועלת לייצב את האזור.

 

מצד שני, כל אימת שארצות הברית מנסה להחליש את קשריה עם ישראל, היא נתפסת כבת ברית לא אמינה על ידי עמי האזור. עוינות אמריקנית כלפי ישראל מערערת את אמונן של שכנותיה של ישראל בארצות הברית וגורמת להן להתרחק מארצות הברית שמא ארצות הברית תנטוש גם אותן לטובת שכנותיהן היריבות.

 

ישראל חזקה נותנת לשחקנים היחסית מתונים באזור לעמוד נגד השחקנים הרדיקלים שכן המתונים מאמינים שישראל תרסן את הרדיקלים. מאזן הכוחות האזורי היום שבו המתונים חזקים יותר מהרדיקלים מבוסס על ישראל חזקה.

 

לעומת זאת, כאשר ישראל נחלשת, הכוחות הרדיקלים חשים חופשיים יותר לאיים על המאזן הקיים.יציבות האזור מעורער. סכנת המלחמה עולה. תדירות המתקפות על משאבי הנפט עולה. השחקנים התת-מדינתיים הרדיקלים ביותר מקבלים אור ירוק לפעול.

 

ככל שפתרון שתי מדינות מניח כי על ישראל להצטמצם לתוך קווי הפסקת האש משנת 1949 אשר אינם בני הגנה, וכן כי המדינה הפלשתינית שתקום באזורים שישראל תפנה תהיה עוינת לישראל ובעלת בריתם של ארגוני טרור, אזי פתרון שתי מדינות מבוסס על החלשת ישראל וחיזוק הרדיקלים. לאור זאת , פתרון שתי מדינות כפי שהוא מנוסח כעת עומד בניגוד לאינטרסים האסטרטגים החיוניים והבסיסיים ביותר של ארצות הברית במזרח התיכון.

 

כאשר אנו נוטלים בחשבון את היסודות האמיתיים והקבועים של הברית האמריקנית-ישראלית, ברור כי תמיכת ארצות הברית בישראל לאורך השנים לא רק משתלמת לאמריקנים. תמיכה זאת תירשם בדפי ההיסטוריה כהשקעה הכדאית ביותר שארצות הברית עשתה בתחום הבטחון הלאומי שלה מאז סוף מלחמת העולם השנייה.

 
    הדפסת כתבה print שלח לחבר send תגובה לכתבה comment
 
תגיות: קרולין גליק | בלוג
 
 
 

facebookrsstwitteryoutube
הצטרפות לרשימת תפוצה
פוסטים אחרונים

דברים מכנס הג'רוזלם פוסט 2013

מדבר סקר תרחק

הכנס של הפוסט

עם חברים כאלה...

היהודים, אלו היהודים

"צדק חברתי" והדרך לשעבוד

מה זאת אומרת להיות "כמו באירופה"?

מה חדש במצרים?

פעילי שלום? לא ממש....

לכל הפוסטים

תגובות
 
 
 
פס
רוגטקה ניהול קמפיינים ברשת עיצוב ובניית האתר