חפשו אתנו בפייסבוק
 
 
 
   
בלוגים נוספים  
שוקי  בלס      
טל  גלעד      
שלמה  בלס      
קרולין  גליק      
אבישי  עברי      
   
 
 
דף הבית » בלוגים » הבלוג של העורכת קרולין גליק
 
הבלוג של העורכת קרולין גליק
חוסר עניין לציבור
 
  16/02/2010 מאת: קרולין גליק
 

אנחנו בלאטמה מפרסמים פוסטים רבים, כמעט יומיומיים, על האיפה ואיפה שנוהגת התקשורת בישראל בסיקורה מתקפות של ערבים נגד יהודים לעומת מתקפות (או יותר נכון, האשמות במתקפות) של יהודים נגד ערבים. הנה המחשה ממש מהימים האחרונים של מתקפה ערבית אלימה נגד יהודים, בה  נפצע ילד בן שלוש. כהרגלה הזדוני, התקשורת הישראלית העדיפה להצניע את הדיווח.

הדיווח הבא והצילומים נשלחו אלינו לפני כמה ימים על ידי יגאל אמיתי ומתפרסמים כפי שנשלחו.

אין מה לעשות. גם אני לא רוצה להתעצבן לבד ועל כן, מצאתי לנכון לשתף את כולכם.

 

 

לאבן יש צבע

 

 

לפני כעשרה ימים, במוצאי שבת ט"ו בשבט (30.1), רגמו ערבים מהכפר ראס-כרכר את מכוניתם של הזוג הצעיר ערן ושולי גלעדי מדולב. מהאבנים נפצע בראשו בנם, סיני, בן השלוש וחצי. כל המכונית התמלאה ברסיסי זכוכיות ובכתמי דם.

מדובר בתופעה שחוזרת על עצמה כמעט כל-לילה, שרק בנס מסתיימת בפצועים קל ובינוני ולא בצורה קטלנית, והתמשכותה מעידה על רשלנות הטיפול של הצבא והמשטרה.

למחרת, יום ראשון בצהריים, נשלח דיווח מלא על האירוע לכל כתבי ההתיישבות. לדיווח צורפו התמונות המצורפות של הילד החבוש בראשו, של הבוסטר המוכתם בדם ושל המכונית המנופצת. אם הפעוט הסכימה להתראיין ומספר הטלפון שלה צורף אף הוא. כל הכתבים אף קיבלו פניה טלפונית אישית. תשובת כולם: "מדובר באירוע שקרה אתמול. ואז כבר היה מבזק". לא עזרו ההסברים כי מדובר בסיפור "טוב" תקשורתית וחשוב ציבורית וכי מדובר בתמונות אנושיות ומרגשות. דממה מוחלטת. טוב, חוץ מערוץ 7 ו"המבשר".

 

יהושע בריינר מ"וואלה" חדשות, אותו כתב בדיוק שסירב לערוך כתבה על הילד מדולב, העלה אמש (שלישי כ"ה בשבט 9.2), בשעה 20:01 כתבה על אבנים ונורות צבע שנזרקו על ג'יפ המח"ט על ידי ילדים מיצהר. האירוע התרחש שלשום בבוקר (שני כ"ד בשבט 8.2), כלומר כ-36 שעות לפני הדיווח. פתאום לא היו לוואלה בעיה להעלות את אירועי אתמול, גם כשאין תמונות מהאירוע ואין מי שיתראיין ויספר ממקור ראשון. אין גם  ל"וואלה" בעיה להעדיף נורות צבע שלא פגעו באיש על פני ראשו המדמם של פעוט בן שלוש וחצי. יתרה מזאת: הידיעה על  נורות הצבע הייתה בכותרת הראשית של וואלה במשך 10 שעות, עד שש בבוקר. היא דחקה, שימו לב אפילו את העשרת האורניום של אחמדניג'אד. בעיני וואלה, המתנחלים הם האויב - לא האיראנים.

 

גם אתר YNET העלו שעתיים אחר כך, כלומר כארבעים שעות אחרי האירוע, כתבה בנושא.

בשונה מוואלה, אפרת וייס מ-YNET אפילו לא ביקשה תגובה מאנשי יצהר. הכתבה היתה כתבת המשך והכותבים מתחו ביקורת על המשטרה שאינה עושה די ללכוד את הילדים מיצהר.

האם חדשות זוכות לטיפול גם זמן רב אחרי ההתרחשות?! תלוי אם הן בעד היהודים או בעד הערבים.

לפני כשנה וחצי, פגעה אבן בראשה של ילדה ערביה בצומת יצהר. כצפוי, לטענת הערבים מדובר במעשה ידי היהודים. האירוע התרחש ביום שישי בצהריים. עיתון "הארץ" בחר להעלות ידיעה בנושא בעמודו הראשי כולל תמונה של הילדה הפצועה, ביום שני (1.8.08) כמעט 96 שעות אחרי האירוע. הארץ גם נקב בכותרת בוודאות כי "מתנחלים השליכו לבנה", למרותשבגוף הידיעה הודו גורמי ביטחון כי מדובר רק בחשד. "הארץ" לא הסתפק בכך. כעבור יומיים (3.8.08), הוא שב ועסק בנושא בעמודו הראשי, והפעם עם שתי תמונות, אחת מהם זו שפורסמה יומיים קודם לכן...

 מספיק? לא, לא מספיק. הדיווח השלישי, כבר חמישה ימים אחרי האירוע - ושוב בעמוד הראשי.

 

 

רוצים עוד? בבקשה: ביום חמישי כ"ג בכסלו (10.12) יום אחד בלבד לפני ההצתה במסגד ביאסוף, נעקרו ע"י ערבים 800 גפנים צעירים, מכרם באזור בנימין, בין נריה לנחליאל.

הכרם שייך לתושב דולב שלומי כהן, חקלאי ותיק יליד עמק יזרעאל. הנזק: מאות אלפי שקלים. האירוע התרחש באותו המקום בפעם השישית. אין מחלוקת על זהות המבצעים (הם צולמו ע"י אנשי דולב) ואין מחלוקת על הבעלות היהודית של הכרם. שיבת המשחיתים לכרם פעם אחרי פעם אחרי פעם מלמדת על הרשלנות והחובבנות של רשויות החוק באזור, הצבא והמשטרה.

לכאורה, כל הנתונים לסיפור חדשותי: גם סיפור אנושי, גם רשלנות ממסדית שפוגעת באזרח הקטן, גם מתח פוליטי וטרור המעורב בפגיעה בעצי הארץ הזאת. אבל בתקשורת הישראלית נאדה, כלום, אפס, אפילו לא מבזק.

למען הסר ספק: תגובה של ועד מתיישבי בנימין על האירוע בכרם, הועברה לכל כתבי ההתיישבות ללא יוצא מהכלל מיד לאחר התרחשותו, כך שכולם ידעו.

 

למרות זאת האירוע הועלם, נמחק והוסתר. גם סרט שצולם במקום ובו פירוט ההתנכלויות ותגובה מדוברת הישוב דולב הועבר למערכות - ונעלם כלא היה. שנמשיך, או שהבנו את העיקרון?!

 

 

יגאל אמיתי

 
    הדפסת כתבה print שלח לחבר send תגובה לכתבה comment
 
תגיות: קרולין גליק | בלוג
 
 
 

facebookrsstwitteryoutube
הצטרפות לרשימת תפוצה
פוסטים אחרונים

דברים מכנס הג'רוזלם פוסט 2013

מדבר סקר תרחק

הכנס של הפוסט

עם חברים כאלה...

היהודים, אלו היהודים

"צדק חברתי" והדרך לשעבוד

מה זאת אומרת להיות "כמו באירופה"?

מה חדש במצרים?

פעילי שלום? לא ממש....

לכל הפוסטים

תגובות
 
 
 
פס
רוגטקה ניהול קמפיינים ברשת עיצוב ובניית האתר