חפשו אתנו בפייסבוק
 
 
 
   
בלוגים נוספים  
קרולין  גליק      
טל  גלעד      
שוקי  בלס      
שלמה  בלס      
אבישי  עברי      
   
 
 
דף הבית » בלוגים » הבלוג של העורכת קרולין גליק
 
הבלוג של העורכת קרולין גליק
הערות לתגובות על "ועידת קופנהגן והתקשורת החולה"
 
  09/12/2009 מאת: קרולין גליק
 

אני מאוד שמחה על ההערות של הקוראים פה. בסך הכל, דיון כזה הוא בדיוק הדבר שלו אנו זקוקים בישראל בנושא אפקט החממה כן או לא, כמו גם בכל נושא שעל סדר היום שהתקשורת כפי שהיא כיום פשוט משתיקה.

 

 יש מספר הערות שהייתי רוצה להגיב עליהן. קודם כל בעניין הנורות ה"חסכוניות". לא יודעת אלו נורות יש לך, אפי, אבל אני ניסיתי אותן בבית שלי. קניתי אותן בהון תועפות והתקנתי אותן במטבח ובסלון ומצאתי את עצמי יושבת בחדרים חשוכים. הנורות האלו פשוט לא מאירות דבר מלבד עצמן. אולי לא הברגתי אותן נכון? אולי יש לי סטנדרטים מופרזים? אולי לא אמרתי את התפילה לאנרגיה ירוקה שלוש פעמים לפני שהדלקתי אותן?
אולי. אבל מה שברור באופן חד משמעי הוא שהנורות האלו לא האירו לי את החדרים. נאלצתי לשוב לחנות ולקנות נורות נורמליות של 75  ו-100 וואט וראה זה פלא, הן דווקא האירו לי את הבית טוב יותר מ-9 ו-15 ו-25 וואטים.


בתגובה לימני ירוק - גם אני ימנית ירוקה. נדמה לי כי כולנו ירוקים. כולנו רוצים אוויר נקי ומים נקיים. כולנו רוצים לשמור על הסביבה. וכולנו רוצים לוודא שנצמצם עד למינימום את הפגיעה שאנו מבצעים לכדור הארץ ומחנכים את ילדינו ללכת בעקבותינו. אני פשוט מתנגדת בחריפות לאנשים שסוחרים בהפחדה המבוססת על שקרים וחציי-אמיתות ושמנסים להכריח אותנו לשנות את אורח חיינו ולהרגיש נקיפות מצפון בכל פעם שאנחנו נמנעים מלמחזר בקבוק קוקה קולה. אני גם לא מסוגלת לסבול את היהירות של אותם אנשים שמאשימים אותנו בהריסת כדור הארץ משום שאנחנו לא חיים במערות. 
כל אותם אנשים - ורבים מהם איכשנו משלבים את הפעילות ה"ירוקה" שלהם עם פעילות אנטי ישראלית - מתעלמים מהעובדה שדווקא הפיתוחים הטכנולוגים הגדולים הם פועל יוצא של שוק חופשי ותחרות. לא זכור לי הפיתוח הממשלתי שהציל חייהם של מיליונים באמצעות הנדוס גנטי של ייבולים. לא זכור לי הפיתוח הממשלתי שהציל חייהם של מיליוני חולי סרטן ושיתוק ילדים ומחלות לב וכו' וכו'. 
ועל אף שעד כה כל הבעיות הכבירות הללו נפתרו באמצעות השקעות פרטיות ויוזמה פרטית, חסידי אפקט החממה חושבים לפתור את מה שמהווה לדעתם האיום הגדול ביותר לקיומנו באמצעות רגולציה - ולא של מדינה אחת, אלא של כל מדינות העולם. ולא באמצעות  גוף מוצלח, כמו נניח קוקה קולה, אלא באמצעות גוף כושל בשם האו"ם.


באמצעות האו"ם הם רוצים להביא להטלת מיסים על מדינות מתועשות שיביאו להתמוטטות השוק הבינלאומי החופשי. ואם זה יקרה, מן הסתם, לא יתאפשרו פיתוחים שימצאו דרך להפוך דלקים לא מבוססים על פחמן לכדאיים כלכלית. לא יהיו פיתוחים שישמרו על איכות המים או יתפילו מי ים כדי לאפשר המשך חיים במדינות יבשות ומתייבשות כמו ישראל ושכנותינו. לא יהיה כלום.


ברית המועצות שרדה במשך כ-70 שנה כמשטר טוטאליטרי שחנק יוזמה פרטית משום שהקג"ב ידע לגנוב טכנולוגיות מהמערב. כשהמערב ימסה את עצמו אל מחוץ לשוק החופשי כדי "לפתור" את אפקט החממה, ממי ארצות הברית תוכל לגנוב את הטכנולוגיות שבלעדיהן היא תתמוטט? ומה עם ישראל?
באשר לאנרגיה גרעינית נקיה - מומלץ לקרוא כאן וכאן, וכאןוכאן. כמו כן, לא כתבתי עליה אבל יש כיום גם אנרגיה פחמית נקייה. ישראל כיום מפיקה את החשמל שלה מגז ונפט. היינו יכולים לצמצם עד מאוד התלות שלנו בדלקים מיובאים ולבנות כאן כור גרעיני וכור פחמי נקיים לייצור חשמל. אבל מי בכלל מדבר על זה?
ואגב, באשר לשאלה אם כדור הארץ מתחמם או לא - אולי כן, אולי לא. אבל בשביל תשובה לא חד-משמעית כזאת האם אנחנו באמת מוכנים לשנות את אורח חיינו? אני יודעת את התשובה שלי לשאלה הזאת. 
תחשבו בעצמכם איך אתם עונים לה. מה שבטוח, אם רק נלך לפי החדשות בישראל, לא יהיו לנו הכלים להבין שיש לנו בכלל זכות לשאול את השאלה הזאת.

 
    הדפסת כתבה print שלח לחבר send תגובה לכתבה comment
 
תגיות: קרולין גליק | בלוג
 
 
 

facebookrsstwitteryoutube
הצטרפות לרשימת תפוצה
פוסטים אחרונים

דברים מכנס הג'רוזלם פוסט 2013

מדבר סקר תרחק

הכנס של הפוסט

עם חברים כאלה...

היהודים, אלו היהודים

"צדק חברתי" והדרך לשעבוד

מה זאת אומרת להיות "כמו באירופה"?

מה חדש במצרים?

פעילי שלום? לא ממש....

לכל הפוסטים

תגובות
 
 
 
פס
רוגטקה ניהול קמפיינים ברשת עיצוב ובניית האתר