חפשו אתנו בפייסבוק
 
 
 
   
בלוגים נוספים  
אבישי  עברי      
טל  גלעד      
קרולין  גליק      
שלמה  בלס      
שוקי  בלס      
   
 
 
דף הבית » בלוגים » הבלוג של העורכת קרולין גליק
 
הבלוג של העורכת קרולין גליק
ועידת קופנהגן והתקשורת החולה שלנו
 
  08/12/2009 מאת: קרולין גליק
 

בחסות האו"ם, יתכנסו השבוע כל הבון טון הבינלאומי בקופנהגן כדי לדון על אמנה חדשה למניעת אפקט החממה שלכאורה מביאה להתחממות מסוכנת של כדור הארץ. ראש הממשלה נתניהו טרם החליט אם ייסע למסיבת השנה בעיקר משום שנשיא איראן אחמדינג'אד, שהוא כידוע חסיד עולמי בכל הקשור לאנרגיה נקייה, עתיד להשתתף בה.

אבל עם או בלי ביבי, התקשורת הישראלית בדעה כי מדובר באירוע גורלי לא רק עבור ישראל אלא עבור הפלנטה כולה. כך יוצא שמעריב היום מצטרף לעוד 56 עיתונים שמאלנים בעולם בתביעה מהאמריקנים להפסיק להיות מדינה מתועשת וקובע חד-משמעית כי "רבים מאיתנו, במיוחד בעולם המפותח, יצטרכו לשנות את סגנון חייהם".

על פי מומחי אקלים כמו הנסיך צ'ארלס, נותרו לנו עוד 5 שנים בלבד לחיות לפני שכולנו נמות מחום ורעב וכל מיני פורענויות אם לא נצמצם את הפליטה המופרזת שלנו של CO2 (שאגב לא מזהם אבל ניחא).

 

האמנה שתידון באה להחליף את אמנת קיוטו של שנות ה-90. כמו אמנת קיוטו תביא גם היא להטלת מס בינלאומי בשליטת האו"ם על מדינות כמו ארה"ב על פי רמות של פליטת CO2. האפקט של המיסוי הזה, מדובר בטריליוני דולרים שיילכו למוסדות האו"ם, יהיה מיתון הולך וגובר במדינות המפותחות. מן הסתם, ובאופן טבעי, העמקת המיתון בקרב המדינות המפותחות תביא לשפל כלכלי גלובלי שיביא בעצמו לרעב, מחלות, מוות וכל מיני פורענויות.

כל הסיפור של התחממות כדור הארץ הפך בשנים האחרונות למשהו שדומה יותר לדת מלמדע. יש לו כוהני דת כמו אל גור. יש לאפקט החממה פולחני דת כמו מיחזור זבל ושימוש ב"אנרגיה ירוקה" (כל עוד לא מדובר ח"ח באנרגיה גרעינית על אף שהיא האנרגיה הנקיה ביותר שיש), אי אכילת בשר ושימוש בנורות "ידידותיות לסביבה" שדי לא במפתיע אינן מאירות שום דבר משום שמן הסתם לא ניתן להאיר חדר עם 9 או 25 וואטים.

כמו בכל דת, יש גם איסורי כפירה חמורים. כל אדם המפקפק ברצינות הבעיה או המטיל ספק בתרומת האדם לטמפרטורות עולמיות שבכלל יורדות בשנים האחרונות, מקבל יחס מהבון טון שהוא שווה ערך ליחס לו זוכים תושבי יצהר מגדעון לוי ונחום ברנע. ירחוני מדע יוקרתיים מחרימים את המחקרים שלהם. הם לא מקבלים מענקי מחקר למחקרים שלהם. הם אינם מוזמנים לכנסים והם מתויגים כאנשים מסוכנים שאם ח"ח נקשיב להם, נמות כולנו מחום, רעב, מחלות וכל מיני פורענוות עד שנת 2015. חוץ מזה אומרים עליהם דברים חמורים בסרטים דוקמנטרים ב-6 חלקים שמשודרים בפריים טיים בערוץ דוקו של YES.

 

לישראל אין ממש חלק בסיפור הזה. המדינה שלנו קטנה מדיי להיות מסווגת כמדינה מזהמת על ידי הנאורים (שמן הסתם יושבים בחדרים חשוכים על מנת לצמצם את פליטת ה-CO2 שלהם) בקופנהאגן. הם לא דורשים מאיתנו לעשות שום דבר. אבל זה לא מונע מכל המי ומי בביצה הקטנה שלנו לעלות על הגל של הדת האופנתית שנקראת בלימת התחממות כדור הארץ. לא משנה להם שישראל לפי הקרטיריונים הכי חמורים של חסידי הדת שלהם נמצאת עם המלאכים שכן אנחנו המדינה היחידה בעולם ששתלה יותר עצים משכרתה במאה האחרונה.

על כל פנים, הדת הזאת ספגה מכה קשה מאוד, אולי אפילו אנושה, לפני שבועיים. למעלה מאלף מיילים של מדענים מאוניברסיטת איסט אנגליה בבריטניה נפרצו והועלו לרשת על ידי האקר אלמוני. המיילים חושפים דיונים מתמשכים של הפרופסורים מהאוניברסיטה הזאת, אשר מהווים מרכז העצבים של כל הכת, בשאלה כיצד ניתן להסתיר את ירידת החום בכדור הארץ ואיך להרוס את שמם הטוב של מדענים שאינם מקבלים את עקרון התחממות כדור הארץ כמעשה ידי אדם. כמו כן הם מדברים על איך לרמות כתבים ואיך למנוע פרסום מאמרים שסותרים את המסקנות הרצויות בירחונים יוקרתיים.

 

כפי שתחקירני לאטמה הכל יכולים דיווחו באייטמים שלהם, התקשורת שלנו לא מצאה לנכון לספר לציבור אצלנו את אשר אירע. ייתכן מאוד שזאת משום שהתקשורת שלנו לא יודעת שום דבר שלא מדווח ברשתות הטלווזיה הגדולות בארה"ב ושם מלבד פוקס ניוז כל הרשתות מתעלמות מהסקנדל.

דווקא יש קשר ישראלי לכל הסיפור הזה. הוא נובע מכך שפרופ' ניר שביב, אסטרופיסיקאי מהאונ' העברית הוא אחד ממנהיגי המתכחשים לאמונת אפקט החממה. חשיפת המיילים של אונ' איסט אנגליה מראה עד כמה האיש שלנו אמיץ לב וחכם, אבל אצלנו מעדיפים להתעלם מכל הסיפור וכאמור, במקום ללמוד שכל ה"מדע" הזה אינו אלא אמונה טפלה המיוצר על ידי אנשים שעושים קופה מהשקרים שלהם, אנחנו מקבלים מאמרים שקריים כמו זה במעריב שאומר לנו עד כמה אנחנו לא בסדר כי אנחנו מתעקשים להשתמש במזגנים ונוסעים במכוניות במקום להזיע בשמש ולרכב על חמורים.

 

מן הסתם, המוסכמה השקרית המיובאת של האליטה שלנו הצליחה לשעבד את מקבלי החלטות שלנו. כך, השבוע מבקר המדינה צרח שהממשלה לא בסדר כי היא לא קבעה מגבלות בצריכת .CO2 כמו כן וחמור מלינדנשטראוס חולה התקשורת, השר לאיכות הסביבה גלעד ארדן אמר בראיון לג'רוזלם פוסט בסוף השבוע כי נורא חשוב לו להוריד את רמת פליטת ה-CO2 בישראל כי אחרת הגויים יגידו שאנחנו לא בסדר.

 

כל הסיפור של הדהירה האוטומטית של האליטה הישראלית אחרי השטות האופנתית הזאת חושף משהו חשוב על מקורם של הליקוים הבסיסיים ביותר של הדיון הציבורי בישראל.

קודם כל, התקשורת הולכת שבי אחרי קובעי הטעם הטוב בחו"ל מבלי לשאול האם האנשים בכלל יודעים על מה הם מדברים? זאת אומרת, אנשי התקשורת כלל לא בודקים את טיב המידע, רק את האופנתיות של מי שמוסר אותו. אל גור ומקהלת התומכים שלו בהוליווד ובאוסלו נורא מדליקים ובצד השני מי מכיר את הפרופ' שביב הזה? איפה פמליית הכוכבים שלו? איפה פרס נובל לשלום שלו? איפה פרס האוסקר לסרט דוקומנטרי שקרי שלו?

שנית, כמו בחו"ל כך גם אצלנו, התקשורת נוהגת להשתיק דיון ציבורי בנושאים קריטים בטענה כי מדובר בנושא "מקצועי" או במקרה של אפקט החממה השקרי נושא "מדעי" ולא "פוליטי." כביכול אנחנו חסרים את הידע הנדרש כדי להבין את המציאות כי אין לנו תואר דוקטור מאונ' איסט אנגליה.

 

במקרה של אפקט החממה, השתקת הדיון אמורה להביא למצב שהמדינות המפותחות תעשיתית (אך המפגרות ברמת השכל הישר) עתידות להסכים להטיל על עצמן מיסים כבדים מנשוא שהתוצאה שלהם תהיה החזרת כולנו לעידן הקדם-תעשייתי. כאמור, מה שהמיילים שפורסמו מראים בבירור הוא שמדובר כאן בפוליטיזציה של המדע וניצול מדע או טענה ל"מדעיות" על מנת לקדם מצע פוליטי מרקסיסטי על חשבון השוק החופשי.

 

בישראל, בכל הקשור יחסינו עם הפלשתינים, מערכות המשפט, האמריקנים, לבנון, סוריה, ועניינים כלכליים אנחנו חווים יום יום על בשרנו את תוצאות המצב שבו חברי האליטה התקשורתית משתיקים את הדיון הציבורי בנושאים קריטיים בטענה כי צד אחד בדיון הוא פוליטי ועל כן לא אמין ולא לגיטימי וצד שני הוא מקצועי ועל כן אמין, לגיטימי, וחסין לביקורת. במקרה של בית המשפט העליון, בשנים האחרונות, הטענה למקצועיות מול פוליטיזציה הביאה למצב שאהרון ברק הצליח לעשות מהפכה על-חוקית בה הכפיף את כל מערכות המדינה לשופטים בלתי נבחרים שמתמנים לתפקידם על ידי החברים שלהם בבית המשפט העליון. הטענה הזאת הביאה לפגיעה חמורה באושיות הדמוקרטיה של המדינה.

אי-הדיווח על סיפור המיילים שנפרצו מהווה שיעור יקר בהבנת המציאות בישראל בשלהי שנת 2009. הסיפור הזה מראה כי הרודנות האינטלקטואלית של ה"פוליטיקלי קורקט" של השמאל הבינלאומי והישראלי כאחת מביא למצב שלא-שמאלנים אחראים תמיד לכל דבר רע שקורה. במקרה של הימין בישראל, לא משנה כמה פעמים אליל השלום של דת השמאל מכזיב, המתנחלים הדוסים תמיד יהיו אשמים. בזירת השמאל הבינלאומי, לא משנה כמה טרור אסלאמי תוקף בערי אירופה ובסיסי צבא אמריקנים, ישראל אשמה. ובנושא האקלים, לא משנה כמה קר בחוץ, כל מי שמפקפק בד"ר פרינס צ'ארלס וקינג אל גור, וכל מי שמתעקש לקנות נורות של 100 וואט ולפתוח חלונות בזמן שמפעילים מזגן באוטו אחראי על זה שהדובים הלבנים באלסקה לא מתרבים כמו פעם.  

 
    הדפסת כתבה print שלח לחבר send תגובה לכתבה comment
 
תגיות: קרולין גליק | בלוג
 
 
 

facebookrsstwitteryoutube
הצטרפות לרשימת תפוצה
פוסטים אחרונים

דברים מכנס הג'רוזלם פוסט 2013

מדבר סקר תרחק

הכנס של הפוסט

עם חברים כאלה...

היהודים, אלו היהודים

"צדק חברתי" והדרך לשעבוד

מה זאת אומרת להיות "כמו באירופה"?

מה חדש במצרים?

פעילי שלום? לא ממש....

לכל הפוסטים

תגובות
 
 
 
פס
רוגטקה ניהול קמפיינים ברשת עיצוב ובניית האתר