חפשו אתנו בפייסבוק
 
 
 
   
בלוגים נוספים  
שלמה  בלס      
טל  גלעד      
שוקי  בלס      
קרולין  גליק      
אבישי  עברי      
   
 
 
דף הבית » בלוגים » הבלוג של העורכת קרולין גליק
 
הבלוג של העורכת קרולין גליק
ממשל אובמה נגד רשת פוקס
 
  25/10/2009 מאת: קרולין גליק
 

האירוניה של השמאל היא שלא משנה כמה כח יש להם, אנשי שמאל לא מסוגלים לתת ללא-שמאלנים לאחוז בכח כלשהו. בארה"ב יש שש רשתות ארציות – CBS, NBC, ABC, CNN, FOX - ו MSNBC. רק אחת, פוקס, איננה שמאלנית וגם זה יותר מדי בשביל הבית הלבן.

בשבועיים האחרונים, ממשל אובמה מנהל מלחמה נגד רשת פוקס. היועצת הבכירה לתקשורת של הנשיא אניטה דאן פתחה באש לפני כשבועיים עת הודיעה כי הממשל אינו רואה את פוקס כרשת חדשות אלא כזרוע של המפלגה הרפובליקנית.

פוקס מצידה לא נשארה חייבת. כעבור מספר ימים שידר השדרן הפופולארי של פוקס גלן בק סרט של דאן נושאת נאום בפני תלמידי תיכון בו אמרה כי "הפילוסוף" שממנו היא שואבת השראתה הוא הארכי-רוצח מאו צה טונג.

ביום ראשון שעבר בראיון עם CNN הזהיר ראש סגל הבית הלבן רם עמנואל את שאר כלי התקשורת בארה"ב שלא ללכת בעקבות פוקס. דיוויד אקסלרוד הדהד את דבריהם של דאן ועמנואל בראיון ביום ראשון שעבר עם רשתABC    וביום חמישי האחרון, ברק אובמה בכבודו ובעצמו הצטרף למתקפה של הבית הלבן נגד הרשת הטלוויזיונית היחידה בארה"ב שאיננה מאוהבת באובמה, בראיון ל-NBC.

בנוסף, הממשל ניסה להוציא את פוקס מפול התקשורת (נציגי אמצעי התקשורת השונים) המכסה את הבית הלבן. משרד הדובר הזמין את חברי הפול לראיין פקיד ממשל בכיר ובהזמנה צוין מפורשות כי פוקס איננה מוזמנת. לזכותן של שאר הרשתות יאמר שכולן סירבו להשתתף בראיונות כל עוד פוקס לא הוזמנה וכך נאלץ הממשל לוותר על החרם.

מבחינתה של פוקס, המלחמה של הבית הלבן עושה רק טוב. אחוזי הצפייה ברשת – שגם ככה גבוהים יותר משאר חברות החדשות בכבלים – רק עלו בשבועיים האחרונים.

בעבורנו בארץ הסיפור הזה רלוונטי משתי סיבות עיקריות. ראשית הוא מראה עד כמה אנשי שמאל רגישים, באופן גנרי, לביקורת. פרופ' יעקב טלמון ז"ל שהיה מבין ההיסטוריונים החשובים ביותר של המאה ה-20 וחוקר דגול של נושא המשיחיות והטוטליטריות כתב בספרו "ראשיתה של הדמוקרטיה הטוטאליטריות" כי משיחים בשמאל מאמינים כי התכלית של דמוקרטיה היא להביא את העם והעולם כולו לממש את הפוטנציאל האוטופי שלו והתפקיד של ההנהגה (האליטה) הוא להוביל את העם לארץ המובטחת גם אם אינו מעוניין בכך.

כך בדיוק פועל אובמה מול פוקס ונגד כל התשתית הרעיונית של מתנגדיו. אפשר לומר כי בסך הכל מדובר בפולטיקה שגרתית – צד אחד מנסה להחליש את הצד השני ויש בזה משהו. אך בכל זאת, לא היה דבר כזה מעולם. פרשנים שמרנים לא מעטים משווים את ההתנהלות של אובמה ויועציו להתנהגותו של הנשיא ריצ'ארד ניקסון ויועציו בתקופת שערוריית ווטרגייט. ההבדל העיקרי בין שני המקרים הוא שניקסון צדק כאשר האמין כי התקשורת מנסה להפיל אותו. במקרה של אובמה, אפשר לומר כי הוא חייב את משרתו לתקשורת השמאלנית בארה"ב שפשוט לא דיווחה לציבור על עברו הרדיקלי במהלך המירוץ.

העלייה התלולה ברייטינג של רשת פוקס גם מראה דבר מעניין לכל מי שמעוניין בתקשורת מגוונת בארץ. אצלנו, כאשר הוקם הערוץ השני, מנהלי הערוץ לא הקימו אלטרנטיבה לערוץ הראשון, הם רק שיפרו את תנאי העבודה של עריקי הערוץ הראשון שעברו אל ערוץ 2. וכאשר הוקם ערוץ 10, לא חל שינוי בדפוסי התקשורת. פשוט הוקם העתק של ערוץ 2. היום ערוץ 10 פשט את הרגל. כנראה הצופים הישראלים פשוט לא צריכים שלושה ערוצים המביאים לנו את אותו הדבר בדיוק.

אם מישהו דווקא רוצה לעשות כסף מחדשות בטלוויזיה בישראל, כדאי שיבחן את המודל של פוקס. בסה"כ הפופולאריות של הרשת נובעת מהעובדה שהיא נמצאת איפה שחלק ניכר מאוד של אוכלוסיית ארה"ב נמצא והחלק הזה לא חש שהתקשורת השמאלנית נותנת מענה לצרכים שלו.

מן ההיבט הזה, אפשר להבין את העובדה שעד כה, למיטב ידיעתי, אף כלי תקשורת בארץ לא מצא לנכון לדווח כי נשיא ארה"ב -- המנסה בכל דרך להגיע להסדר עם איראן – יצא למלחמה ברוטאלית דווקא נגד פוקס. זה לא משרת את האינטרס של התקשורת אצלנו לציין כי הנשיא מנסה להפוך את פוקס לשעיר לעזאזל כי הדבר רק יזכיר לציבור עד כמה היה יכול להיות נחמד אילו היה כאן דבר דומה.

ובכלל, לא רק שהתקשורת אצלנו לא מדווחת כי אובמה מנהל מלחמה נגד פוקס, היא גם לא מדווחת כי אובמה פשוט מתרסק בסקרים.

כנראה שאלו שמחליטים הגיעו למסקנה שחדשות טובות לא מוכרות עיתונים....

 
    הדפסת כתבה print שלח לחבר send תגובה לכתבה comment
 
תגיות: קרולין גליק | בלוג
 
 
 

facebookrsstwitteryoutube
הצטרפות לרשימת תפוצה
פוסטים אחרונים

דברים מכנס הג'רוזלם פוסט 2013

מדבר סקר תרחק

הכנס של הפוסט

עם חברים כאלה...

היהודים, אלו היהודים

"צדק חברתי" והדרך לשעבוד

מה זאת אומרת להיות "כמו באירופה"?

מה חדש במצרים?

פעילי שלום? לא ממש....

לכל הפוסטים

תגובות
 
 
 
פס
רוגטקה ניהול קמפיינים ברשת עיצוב ובניית האתר