חפשו אתנו בפייסבוק
 
 
 
   
בלוגים נוספים  
אבישי  עברי      
קרולין  גליק      
שוקי  בלס      
שלמה  בלס      
טל  גלעד      
   
 
 
דף הבית » בלוגים » הבלוג של העורכת קרולין גליק
 
הבלוג של העורכת קרולין גליק
ממשל אובמה מינה אנטישמי לראש קהילת המודיעין של ארצות הברית
 
  01/03/2009 מאת: קרולין גליק
 

ראיתם כותרת כזאת בעיתון הבוקר? איך לא? הרי זה מה שקרה בשבוע שעבר. מה, לא שמעתם על כך?

 

זוכרים את הערכת המודיעין האמריקנית על תוכנית הגרעין האיראנית? הדו"ח ההוא, שפורסם בתחילת דצמבר 2007 סתם את הגולל על כל אפשרות שארצות הברית תחת ג'ורג' בוש תפעל צבאית נגד הצנטריפוגות בנתנז ומפעל המים הכבדים באיספאהאן משום שהוא קבע, ללא הצדקה, שהאיראנים הפסיקו את תוכנית הגרעין "הצבאית" שלהם בעקבות הפלישה האמריקנית לעיראק בשנת 2003. הדו"ח ההוא חובר על ידי ראשי המועצה להערכת מודיעין תומס פינגאר, ואן ואן דיאפן וקנת' בריל, כולם אנשי מחלקת המדינה שהושאלו למועצת המודיעין הלאומית. כל השלושה היו ידועים בחוגי מדיניות ומודיעין בוושינגטון בעוינות שלהם כלפי בוש וכלפי אמריקנים שמרנים תומכי ישראל.

 

פרסום הדו"ח הפך לשערוריה הגדולה ביותר של קהילת המודיעין האמריקנית במהלך כהונתו של בוש. אם את כשלונה בחזוי מתקפות ה-11 לספטמבר יכלה הקהילה לתרץ בחוסר דמיון או בחוסר ניסון במתקפות גדולות כל כך, הפעם היה ברור לכל כי מדובר בפוליטיזציה של המודיעין כדי לקדם מטרה פוליטית. לא רק ישראל גינתה את הערכת המודיעין הזאת. גם הצרפתים והבריטים יצאו נגדה ודי בהיסטריה אפילו.

 

אבל אם הדו"ח ההוא היה נראה לנו עויין והזוי, מחכה לנו עכשיו משהו בסדר גודל אחר לחלוטין. בשבוע שעבר, הנשיא אובמה מינה אחד בשם צ'ארלס (צ'אס) פרימן לכהן כראש מועצת המודיעין הלאומית המופקדת על חיבור ההערכות המודיעין הלאומיות של ארצות הברית, וכן האחראי להחליט איזה חומר מודיעיני הנשיא יראה ואיזה לא יראה.

 

מי הוא צ'אס פרימן? פרימן כיהן כשגריר ארצות הברית בערב הסעודית במהלך כהונת הנשיא קלינטון. לאחר סיום תפקידו יצא לשוק החופשי והתחיל לעבוד כלוביסט של ערב הסעודית בארה"ב, זאת במסגרת תפקידו החדש כמנהל המכון למזרח התיכון בוושינגטון הממומן כולו על ידי בית המלוכה הסעודית. ערב הסעודית, בואו נזכור, היא מדינה אנטישמית שמממנת את פעילותם של 90 אחוזים מהמסגדים הסונים בעולם ומטיפה לתורה הווהאבית השוללת את זכות היהודים להתקיים כעם חופשי בארצם ובכלל. בתפקידו זה נחשף פרימן לא רק כשונא ישראל, אלא גם כשונא יהודים באופן כללי. הוא נתן פרסום ענקי ונלהב לספרם האנטישמי "הלובי הישראלי" של הפרופסורים וואלט ומירשיימר. הוא קבע כי אילולא היתה ארצות הברית בת ברית של ישראל, לא הייתה לה שום בעיה עם העולם המוסלמי. לא היה טרור מופעל נגד ארצות הברית, וספק עם המתקפות של ה-11 לספטמבר היו מתרחשות. הוא הטיל ספק בכך שאל קעידה אפילו ביצע את המתקפות והסכים רק להודות כי "קרוב לוודאי" שהארגון ביצע אותן.

 

אליבא דפרימן, היהודים אשמים בהדחת האמריקנים התמימים לתמוך בישראל בניגוד לאינטרסים שלהם וישראל אשמה בכל הטרור המופעל נגדה - משום שמגיע לנו להירצח כי אנחנו "כובשים" - וגם נגד ארצות הברית - כי היא תומכת בנו בטיפשותה ומפאת הפחד שלה מהיהודים צמאי הדם ומחרחרי המלחמה. בנוסף, הוא מאשים את ישראל כי  דירבנה ואף הכריחה את ארצות הברית לצאת למלחמה בעיראק.

 

מאמר המסכם את דבריו פורסם ב"וול סטריט ג'ורנל" בשבוע שעבר. אפשר לראות עוד התייחסות לעמדותיו האנטישמיות גם כאן. אבל לא כל היהודים פוסלים את המינוי. יהודים אמריקנים המזוהים עם "מחנה השלום" דווקא מוחאים כפיים. תמיכתם הברורה במינויו של אנטישמי לתפקיד הרם הזה מהווה עדות מפחידה לתמימות הדעים בין יהודים אמריקנים שמאלנים כמו "שדולת אמריקנים לשלום עכשיו" ו"הפורום למדיניות ישראל" לבין עוכרי ישראל בכל הקשור להאשמת ישראל בטרור המופעל נגדה ונגד ארצות הברית. עוד על ההתייחסות שלהם, תוכלו לקרוא כאן.

כל הסיפור הזה מראה לנו שני דברים: ראשית, התקשורת הישראלית - שמתעלמת מהעובדה שנשיא ארצות הברית מינה אנטישמי לשמש כמעריך הלאומי של ארצות הברית - פשוט כושלת. אין מילה אחרת.

 

הדבר השני שאנו למדים כאן הוא עד כמה חלולות האזהרות של הפוליטיקאים השמאלנים שלנו - וציפי לבני בראשם - על כך שממשלת נתניהו תהרוס את היחסים שלנו עם ארצות הברית. אם ארצות הברית בוגדת בישראל, אז זו אמריקה ולא ישראל - תהיה זהותה של ממשלתנו אשר תהיה - שאשמה בפגיעה ביחסים.

 

ובהקשר זה, אם כבר, היחסים שלנו עם וושינגטון ספגו את המכה הקשה ביותר בשנים האחרונות כאשר לבני הייתה אחראית להם. הרי בפסגת אנאפוליס היא סיפרה לנו שהיה שווה לנו לקבל מתווה מדיני שנותן את הכל לארגון פת"ח ולא נותן כלום לישראל כי ככה מחזקים את היחסים שלנו עם ארצות הברית. ושבוע בלבד אחרי הפסגה הכושלת ההיא, ארצות הברית, שעמה טיפחה לבני יחסים כל כך מצויינים, דקרה אותנו בגב עם פרסום הערכת המודיעין המפוברקת שלה בנושא איראן.

 

פינת הספר:

 

אני כרגע שקועה בקריאת ספרו הקלאסי של העיתונאי הצרפתי ז'אן לארטגוי (Jean Larteguy) "הצנטוריונים". הספר, שפורסם בצרפתית לראשונה בשנת 1960, עוסק במלחמות של צרפת בהודו סין ובאלג'יריה. בשנות ה-60 התאהב לאטרגוי בצה"ל ובמיוחד בחטיבת הצנחנים וכתב עלינו ספר בשם "חומותיה של ישראל". זה יהיה הספר הבא ברשימת הקריאה שלי.

 

מה שמדהים ב"צנטוריונים" הוא החזוי המדויק של כל התהליכים בעולם השלישי, הערבי והמערבי שבהם אנו שרויים כעת. התבוסה של צרפת בהודו-סין הביאה למלחמה באלג'יריה ולהתעוררות הכוחות הרדומים של האיסלאם שכן ברגע שהמערב הפסיק לעמוד על שלו, העמים שחיו תחת שלטונו לא יכלו להצדיק יותר את נאמנותם אליו וחיפשו להם רעיון אחר. היות ולא היתה להם זהות לאומית הם פנו לאיסלאם ולקומוניזם. וכך, בין השאר, נולד הטרור הערבי הנתמך על ידי ברית המועצות וכן על ידי השמאל הפרו-קומוניסטי בעולם המערבי.

 

על כל פנים, מי כבר זוכר את המלחמות של צרפת בשנות החמישים? ואם כבר זוכרים, זוכרים אותן דרך ספרי ההיסטוריה שנכתבו על ידי אנשי שמאל שתמכו באויבי המערב שניצחו.

אצלנו למשל, השמאל מריע לשארל דה גול על כך שנסוג מאלג'ריה, מבלי להתייחס בכלל לטבח שערך ה- FLN בעשרות אלפי האלג'יראים שנלחמו עם הצרפתים או לכניעתו של דה-גול למחבלים הללו, שהביאה עם הזמן לנטישת ברית המערב על ידי צרפת ואף למצבה הנוכחי בו בין 10-15 אחוז מאזרחיה הם ערבים מוסלמים שפוסלים את זכותה של צרפת להתקיים כמדינה מערבית, דורשים לקבל אוטונומיה עכשיו ופועלים לצירופה של צרפת לעולם האסלאמי תחת משטר השריעה.

 

מה, לא ידעתם שזה מה שקורה היום בצרפת? איך זה יכול להיות? התקושרת לא דיווחה על הסיפור החשוב ביותר באירופה בשנים האחרונות? ראו למשל את המאמר הזה עוד משנת 2003.

אגב - בעקבות מלחמת יום הכיפורים לארטגוי התייאש מישראל. הוא ראה את צה"ל מתמכר לנשק החדיש מאמריקה והגיע למסקנה שישראל הפכה לחברה שמנה ומפונקת ולא תסכים יותר לשלם את המחיר הדרוש כדי לשמור על חירותה.

 
    הדפסת כתבה print שלח לחבר send תגובה לכתבה comment
 
תגיות: קרולין גליק | בלוג
 
 
 

facebookrsstwitteryoutube
הצטרפות לרשימת תפוצה
פוסטים אחרונים

דברים מכנס הג'רוזלם פוסט 2013

מדבר סקר תרחק

הכנס של הפוסט

עם חברים כאלה...

היהודים, אלו היהודים

"צדק חברתי" והדרך לשעבוד

מה זאת אומרת להיות "כמו באירופה"?

מה חדש במצרים?

פעילי שלום? לא ממש....

לכל הפוסטים

תגובות
 
 
 
פס
רוגטקה ניהול קמפיינים ברשת עיצוב ובניית האתר