חפשו אתנו בפייסבוק
 
 
 
   
בלוגים נוספים  
קרולין  גליק      
טל  גלעד      
שלמה  בלס      
אבישי  עברי      
שוקי  בלס      
   
 
 
דף הבית » בלוגים » הבלוג של אבישי עברי
 
הבלוג של אבישי עברי
מי ניצח בתשדירי הבחירות 2013?
ביקורת תשדירי התעמולה
 
  14/01/2013 מאת: אבישי עברי
 

אומייגאד צילום אילוסטרציה

עבודה

מה שאני זוכר הכי טוב מהתשדירים של העבודה זה את התשדירים של קדימה. ברצינות, הם הרבה יותר טובים ובגלל שיטת החלוקה הפרימיטיבית של זמן האויר לתעמולה, יש גם הרבה יותר מהם. אחרי מנה מרוכזת של שלושה סבבי צפיה בתשדירי התעמולה ניסיתי להיזכר מה אמרה שלי יחימוביץ' והדבר היחיד שזכרתי בבירור זה שהתשדיר, שבגלל הסידור האלפביתי פותח את סשן התשדירים כולו , מתחיל במילים "תחת נתניהו". גם ככה הבנאדם הממוצע רואה את שלי בטלויזיה ומיד חושב על חלי מארץ נהדרת ומחכה לאיזה שטות של פרידמן, אז דבר ראשון להגיד "תחת"?


אה והיה גם התשדיר של עומר בר לב. היחיד ברשימתה של שלי שהיא מוכנה להציג ולא משתדלת להסתיר, באמת חתיך. כנראה שהוא גם יחזיר לכנסת את הכריזמה הנוטפת שנעדרה ממנה מאז שמתן וילנאי בסין. הרזומה שלו באמת מרשים (אם כי הוא לא עלה מאירן בגיל 9), אבל אף אחד שלא מצביע לעבודה ממילא, לא יצביע לעבודה בגלל עומר בר לב. חוץ מזה שאתם יודעים למי עושים קמפיינים אישיים היום...זה טוב למי שבונה על הצבעת רחמים לא למי שמעוניין להסתער על הנהגת המדינה ולהחליף את מי שמתחיל להיראות קבוע פה כמו הפקק מגנות עד קיבוץ גלויות.


ליכוד

הליכוד מגיע לתשדירים מעמדת כח ברורה והיתרון שלו על האחרים הוא כמעט בלתי הוגן. לא רק שלראש ממשלה מכהן יש אינספור הזדמנויות לצילומים ממלכתיים ומרשימים – מנאום בקונגרס עד ביקור בתרגיל אש של צה"ל – לליכוד יש ארבע שנות עשייה לפשפש ולמצוא בהן מוצגים ראויים לחשיפה תשדירית. האמת, זה אפילו לא כזה מסובך, ארבע השנים האחרונות היו, באמת, מהטובות שעברו על המדינה בכל התחומים. לעומת המדיניות הבטחונית של הממשלה הקודמת (שתי מלחמות בשלוש שנים) נראית הממשלה הימנית ביותר שהיתה כאן כסניף של ארגון שלום. לכן התשדירים של הליכוד לוקחים את של שאר המפלגות בהליכה: נאום ציוני בקונגרס ובאו"ם, דר הגבול בדרום שעצרה את המסתננים וקצת הפחדת אירן-חיזבאללה להמשיך את מסורת "חזק מול החמאס" מהבחירות הקודמות (ספוילר: ביבי לא הפיל את שלטון חמאס בסוף).

אבל הליכוד נהנה גם ממצב נדיר בבחירות בישראל: המפלגות היריבות התמוטטו. העבודה עוד מלקקת את פצעי העריקות הישנות והחדשות (ברק, פרץ ועד סגירת הגליון אולי יהיו עוד) ו"קדימה" רצה בשני ראשים, לבני ומופז, המתחרים בינהם לא רק על התשדירים העלובים ביותר שנראו כאן אי פעם, אלא גם על המפלגות העלובות ביותר. מה הפלא שאת התשדיר השלילי היחיד שמרו בליכוד ל"בית היהודי". תשדיר מיותר שתורם למפלגתו של בנט בעצם היותו, הרבה יותר ממה שהוא מזיק לה בתוכנו.


הבית היהודי

כבר השוו את נפתלי בנט ליאיר לפיד המון פעמים. כוכב תקשורת צעיר ופוטוגני (במקרה של בנט כוכב פייסבוק) שגורף את קולות הצעירים עם הבטחה לפוליטיקה חדשה בצדה החיובי של ההשואה ופוליטיקאי "פלסטיק" המוכר דימויים ולא תכניות ממשיות – בצדה השלילי. אני מוכן לתרום בזאת עוד נדבך להשוואה הפופולרית – הכשלון (היחסי) של שתי הדמויות במה שהיה אמור להיות המגרש הכי חזק שלהן, המגרש התקשורתי. לפיד התגלה, ככל שהתקדם קמפיין הבחירות שלו, כחושם תקשורתי שלא מסוגל לצלוח ראיון טלויזיוני אחד בלי להיכשל בלשונו, לסתור דברים שאמר בראיון קודם או להתרגז כאחרון הפוליטיקאים הישנים.

לבנט כבר היתה נוכחות פייסבוק אימתנית בדף הפייסבוק "ישראל שלי" שניהל עם איילת שקד. את דרכו לנצחון בבחירות הפנימיות במפלגתו עוד ילמדו בבתי ספר לפרסום. הוא הביא למיצוי את כוחו במדיה החדשה ובקמפיין מבריק הותיר את המתמודד מולו, שנקט בכל התכסיסים המקובלים (והמקובלים פחות) בעידן הטלויזיה הרב ערוצית קודם-כניסת-הפייסבוק-לתמונה, המום, מבולבל ומובס.

לכן מדהים לגלות שתשדירי התעמולה של הבית היהודי מביכים בגמלוניותם. הקלוז אפ על נעלי הצבא האדומות יחד עם הסיסמה "המפלגה הכי קרבית בכנסת" אפילו לא היה החלק הכי גרוע. הגרוע ביותר היה כנראה החלק בו אורבך ושקד, שני הנציגים הכי פוטוגנים שנמצאו ברשימה, קוראים טקסטים מפרומפטר בנוקשות (אפילו רוני בר און עשה את זה יותר טוב בשביל קדימה) ומצהירים כי בניגוד למפלגות אחרות הם "יגידו במה הם מאמינים" ואז משמיעים מבחר קלישאות מנאומים שונים של בנט בארץ ובעולם (?). נאלצתי לראות את הסרטון כמה פעמים כדי להשתכנע שלא מדובר בפרודיה עצמית.

לסיכום: הליכוד ובגדול. בלטו לטובה: אסמא אגבאריה מ"דעם" עם המבט הקילרי למצלמה, אלדד ובן ארי מדברי םערבית בסרטון המוצלח ביותר של בחירות 2013.  בלטו לרעה: ציפי לבני בתשדיר שכולו פרודיה על תשדירי תעמולה, כולל "התקוה" ברקע. מרצ בתשדיר ארוך, מבלבל, מבולבל ומעיק.


המאמר פורסם לראשונה באתר "צו פיוס"

 
    הדפסת כתבה print שלח לחבר send תגובה לכתבה comment
 
תגיות: בחירות 2013
 
10.
11
 לאטמה, הבחירות הללו מוכיחות לצערי שהעם עם התשקורת ולא עם הימין
23/01/2013 מאת: אסף  

9.
01
 האמת שהתשדירים של הליכוד
23/01/2013 מאת: גיל  

 > 
00
 hpMVYMXzLYeoyJf
31/07/2017 מאת: JimmiXzSqc  

8.
00
 שאול מופז
22/01/2013 מאת: אביזו  

7.
01
 כוכבית גיור
19/01/2013 מאת: מתנחל  

6.
13
 ביבי עלול לערוק לשמאל
18/01/2013 מאת: אלי  

 > 
00
 jgOCUnPsFpoQvoO
30/07/2017 מאת: JimmiXzSqc  

5.
00
 חרדים
17/01/2013 מאת: עוזר דלים  

4.
01
 לא יודעת מה לומר. לא רואה את התשדירים בטלויזיה ולא ברדיו.
15/01/2013 מאת: -1  

3.
615
 רק עוצמה לישראל....(ל"ת)
15/01/2013 מאת: דוד החשמלאי  

2.
00
 יש לינק לתשדיר של דע"ם? גם אני לא צופה בתשדירים...(ל"ת)
14/01/2013 מאת: -1  

 > 
00
 הנה לינק לעמוד היוטוב של דע"ם. תגדו לי אם התשדיר שלהם נמצא שם:
14/01/2013 מאת: -1  

1.
57
 הא?! מהשנים הטובות? אתה במקרה לא מסונף ל'ישראל היום'? ביבי כבר מזמן לא בימין.
14/01/2013 מאת: -1  

 > 
02
 כשלבנת החלה לחזר אחרי הגייז הבנתי סופית שהליכוד לא בשבילי(ל"ת)
17/01/2013 מאת: שפוי תל אביב  

 > 
00
 rose made out of symbols
25/09/2017 מאת: BeacrocaPriow  

 > 
00
 Vocabulary level g unit 2 answers
02/10/2017 מאת: BeacrocaPriow  

 
 

facebookrsstwitteryoutube
הצטרפות לרשימת תפוצה
פוסטים אחרונים

מי ניצח בתשדירי הבחירות 2013?

מסכת בחירות

בדיחות שואה

מירי רגב - למי זה טוב?

האלימות והתקשורת - מי ממציא את מי?

לפיד, שליט ומהי "פוליטיקה"

מחניים

מרדכי גילת והפאניקה

הפרקליטות והתקשורת, אז והיום.

לכל הפוסטים

תגובות
 
 
 
פס
רוגטקה ניהול קמפיינים ברשת עיצוב ובניית האתר