חפשו אתנו בפייסבוק
 
 
 
   
בלוגים נוספים  
טל  גלעד      
אבישי  עברי      
קרולין  גליק      
שוקי  בלס      
שלמה  בלס      
   
 
 
דף הבית » בלוגים » הבלוג של אבישי עברי
 
הבלוג של אבישי עברי
מירי רגב - למי זה טוב?
מדוע כלי התקשורת נהנים לעסוק במירי רגב?
 
  04/06/2012 מאת: אבישי עברי
 

מירי רגב. חברת הכנסת מירי רגב. צילום: פלאש90

כתבה בת 12 דקות הוקדשה השבת בערוץ 2 לחברת הכנסת מירי רגב. כמו כל כתבות הפרופיל העוסקות בנשים התחילה גם זו בצילום גיבורת הכתבה במטבח. סצינת הפתיחה הראתה את רגב מתלוננת על התקשורת ש"מחפשת" אותה ומתאמצת להציג אותה באור שלילי.

התירוץ לקיום הכתבה ולמיקומה המכובד בראש החדשות שלנו הוא העיסוק בסוגיית הפליטים/מסתננים. כך הציג דני קושמרו את הכתבה בדברי הפתיחה שלו, הוא דיבר על המתח הגובר בין מסתננים שחורים לתושבי שכונת התקוה וכ"ו, ואז הפנה לכתבה תוך שהוא מכנה את חה"כ רגב "מירי 'הם סרטן' רגב".


העובדה שהנושא, שעל חשיבותו אין ויכוח, מצדיק הכנת כתבת פרופיל כזו (באופן מבלבל עלתה באתר ערוץ 2 כתבת פרופיל מקבילה על אותה חברת כנסת באותו תאריך, מאת כתבת אחרת) היא עובדה כה טריוויאלית עד שאין איש עוצר לתת עליה את הדעת. נהיה אנחנו מי שעוצרים ושואלים למה?
 

לכאורה התשובה פשוטה, הנושא הוא הנושא הבוער בה"א הידיעה, חברת הכנסת סיפקה את הציטוט ה"חם" ביותר בנושא, מובן שיש לעסוק בה, בדמותה ובדבריה.
 

האמנם? נשאל שתי שאלות שכדאי לשאול תמיד ביחס לכתבות בחדשות: אחת, עד כמה תורמת הכתבה לעיסוק בנושא המהווה הצדקה להכנתה. השניה, מי הם המרויחים משידור הכתבה.
 

התשובה לשאלה הראשונה היא: מעט מאוד. כפי שניתן לצפות מכתבה העוסקת במירי רגב, עיקר תרומתה היא בהכרת הנושא "מירי רגב". דבריה של רגב, סגנונה הייחודי, היחס כלפיה במקומות שונים, תחושותיה ("קרבן") וכ"ו. דקות ארוכות ויקרות מאוד מאוד הוקדשו למאבקה של רגב ב"תקשורת" המנסה לסתום את פיה, לעוות את דבריה וכ"ו וכן לנסיונות חוזרים ונשנים של הכתב, שי גל, להוכיח את חברת הכנסת רגב ולנסות להוציא מפיה דבר, מילים כלשהן, שתתיחסנה למילים אחרות שאמרה בהקשר אחר. כלומר, רוב הכתבה עוסקת בהתבטאויות. הנושא העיקרי שלה הוא מי אמר מה ולמה, ולמה התכוון בדיוק, ומה חשיבותן של המילים האלה, והאם יש בכוחן של מילים אחרות לשנות את הרושם שיצרו המילים הקודמות וכן הלאה.
 

שליטתה של חברת הכנסת רגב בנתונים איננה מן הגבוהות ויכולתה לתרום לדיון מושכל בנושא החשוב המהווה הצדקה לשידור הכתבה נמוכה בהתאם. חדשות 2 אכן תרמו לצופים בכך שחשפו זאת, אם כי לכדי 12 דקות בפריים טיים של ערב שבת אין הדברים מגיעים. כתב פוליטי אמור לדעת שלחברת הכנסת רגב אין משנה סדורה בעניין המסתננים, רק לפני שנתיים וחצי היתה חתומה על הצעת חוק שהאיצה בממשלה להכיר בהם כפליטים. כאן מתחדדת ביתר שאת השאלה, אם לא באנו לדון באופן מושכל בסוגיית המסתננים, מה אנחנו עושים פה?

אין מנוס מהשאלה השניה – מי מרויח מהכתבה כפי שהיא? התשובה כפולה: ערוץ 2 ומירי רגב. רגב מרויחה פרסום בשווי עשרות ואולי מאות אלפי שקלים. היא מוצגת, או מקבלת במה להציג את עצמה, בהקשר חיובי מבחינת המצביעים הפוטנציאליים שלה – מתפקדי וחברי מרכז הליכוד. הבחירות לא כל כך רחוקות. רגב יודעת שהתבטאויות קיצוניות, לא הצעות חוק מסובכות, תזכנה אותה בכתבות פרופיל בפריים טיים, לכן נוכל לצפות שהשיח סביב המסתננים יוקצן בעקבות הכתבה הזאת ודומותיה.

מה ערוץ 2 מרויח? רייטינג, אבל לא רק. כערוץ מסחרי שמטרתו החשובה ביותר היא צבירת פופולריות, הוא עושה את הדבר הנכון: עוסק בדמות צבעונית עם פה גדול ומציג זאת כעיסוק בחדשות, במקום לעסוק בחדשות עצמן - בעיית המסתננים והדרכים לפתרונה. נתונים ומספרים, למשל, הוצגו בכתבה רק כדי לסתור את דבריה של רגב. חבל שסתם מתן שירות לצופים לא מעניק מספיק מוטיבציה לחיפוש אחר נתונים כאלה על המתרחש בישראל. לו היו העיתונאים חרוצים יותר לא היינו נבוכים כל כך ביחס לעובדות היסוד בנושא המדובר - כמה מסתננים נמצאים כרגע, מה קצב הכניסה שלהם לישראל ומהם אחוזי הפשיעה בקרבם.


אבל לא רק רייטינג אמרנו, גם פוליטיקה. באותה מידה שהכתבה עושה שירות לרגב בקרב בוחריה, היא מזיקה לה בקרב קבוצת ההתייחסות של אנשי חברת החדשות. במידה רבה נועדה הכתבה הזאת לסמן - ההוא משלנו, ההיא לא. אם זה נראה לכם חריג אתם לא בעניינים. התקשורת הישראלית מנהלת ברובה שיח פנימי בין חבריה, כלומר בתוך השמאל הישראלי. בשיח הזה נודעת חשיבות רבה לסימון ידידים ואויבים ויותר מכל - בוגדים.

"אצלה הכל פוליטי" סיכם הכתב את הכתבה, "ימין נגד שמאל". אך גם במערכת ערוץ 2 זה בדיוק כך.

 
    הדפסת כתבה print שלח לחבר send תגובה לכתבה comment
 
תגיות: ערוץ 2 | דני קושמרו | שי גל | מירי רגב | עובדים זרים
 
5.
51
 כותבים וכו'..לא וכ"ו..יא עילג
05/06/2012 מאת: גיא  

 > 
16
 תלמד אתה לכתוב יא עילג,לפני שאתה מבקר אחרים..
05/06/2012 מאת: נדב  

4.
01
 מירי רגב
05/06/2012 מאת: שי  

3.
01
 אבישי,תמיד כדאי לבחון את התנהלות התקשורת ביחסה ...
04/06/2012 מאת: דקל  

2.
01
 עד כמה חמולות התעמולה פוליטיות ?
04/06/2012 מאת: לא נותן להגיון לבלבל אותי  

1.
33
 אני חושב שפספסת משהו חשוב
04/06/2012 מאת: איציק  

 > 
26
 פרנויה זו
04/06/2012 מאת: ימני בלי תסביך רדיפה  

 > 
02
 אתה בלי תסביך רדיפה?
05/06/2012 מאת: איציק  

 > 
10
 לאיציק לא רק שאתה צודק בגישה
07/06/2012 מאת: לא נותן להגיון לבלבל אותי  

 
 

facebookrsstwitteryoutube
הצטרפות לרשימת תפוצה
פוסטים אחרונים

מי ניצח בתשדירי הבחירות 2013?

מסכת בחירות

בדיחות שואה

מירי רגב - למי זה טוב?

האלימות והתקשורת - מי ממציא את מי?

לפיד, שליט ומהי "פוליטיקה"

מחניים

מרדכי גילת והפאניקה

הפרקליטות והתקשורת, אז והיום.

לכל הפוסטים

תגובות
 
 
 
פס
רוגטקה ניהול קמפיינים ברשת עיצוב ובניית האתר