חפשו אתנו בפייסבוק
 
 
 
   
בלוגים נוספים  
טל  גלעד      
אבישי  עברי      
קרולין  גליק      
שוקי  בלס      
שלמה  בלס      
   
 
 
דף הבית » בלוגים » הבלוג של אבישי עברי
 
הבלוג של אבישי עברי
לפיד, שליט ומהי "פוליטיקה"
הערה זריזה על המצב
 
  16/01/2012 מאת: אבישי עברי
 

לפיד. צילום: פלאש90

מזה זמן רב שהגבולות בין התקשורת והפוליטיקה נמוגו ואינם. ככל שתקשורת ההמונים משתכללת הופכים הפוליטיקאים יותר ויותר לאנשי תקשורת בפועל.

התכונה החשובה ביותר לפוליטיקאי כיום היא יכולת ההיבחרות, כלומר ההתחבבות על קהלים גדולים ככל היותר של מצביעים. לא יכולת ניהול או ביצוע פרוייקטים גדולים או אמינות, ודאי שלא עקרונות מופשטים יותר. זאת הסיבה שיאיר לפיד (וגם נועם שליט, שהוא אפילו דוגמה קיצונית יותר של אותו עיקרון) רואה בעצמו פוליטיקאי לגיטימי וראוי – הוא כבר הוכיח את הצלחתו כפוליטיקאי מודרני ואכן התחבב על קהל גדול של אנשים.

רבות נכתב על התהליך שהופך פוליטיקאים למתחרים בשעשועון טלויזיה (עוד לפני שהומצאו תכניות הראליטי שסיפקו משל הולם עוד יותר לתהליך) ומשטח את השיח הפוליטי לכדי תחרות היבחרות והתחבבות. פחות תשומת לב הופנתה לתהליך ההפוך, כלומר להפיכתם של אנשי התקשורת לפוליטיקאים. אני לא מדבר על פנייתם של אנשי תקשורת לשדה הפוליטי (עיתונאים רבים הפכו לחברי כנסת בשנים האחרונות – אורי אורבך, שלי יחימוביץ', דניאל בן סימון, ניצן הורביץ) אלא על כלי התקשורת עצמם, ללא קשר לפרסונות הספציפיות שמאיישות אותם, שזנחו בחדווה את האידיאל המסורתי של "שיקוף" המציאות ושקעו במשחק הפוליטי עד למצב שאין ביכולתם להפריד בין השניים. 

אם ננסה להסביר היום לעיתונאי מן השורה כי אל לו להתערב באופן בוטה בפוליטיקה הוא לא יבין על מה אנחנו מדברים. הרי כולם עושים פוליטיקה. הפדיחה הענקית של ערוץ 2 עם תמונת הכלב היא רק סימפטום חיצוני לתופעת העומק – לכלי התקשורת נמאס כבר מזמן לדווח על המציאות, הם רוצים לעצב אותה. מי שמבין זאת לעומק יברך על הצטרפותו של יאיר לפיד ל"פוליטיקה". לפיד עשה את הצעד שלו מתוך חוסר הבנה של העולם כיום ודבקות בערכי העולם הישן בו נהגה הפרדה בין "פוליטיקאי" ל"עיתונאי". הוא עבר ממצב בו היתה לו השפעה גדולה ללא כל אחריות למצב בו תהיה לו השפעה מתונה-אם-בכלל ואחריות כבדה וממשית. שאר ה"עיתונאים" שנשארו באולפן ערוץ 2 ימשיכו לעשות פוליטיקה מתוך האולפן הממוזג, ללא סיכון ממשי, אך עם השפעה גדולה לא פחות מזו של עמיתם התמים, שמן הסתם ילעס במהרה ע"י המערכת הפוליטית ויירק החוצה כראשו הקטום של סיגר.

 
    הדפסת כתבה print שלח לחבר send תגובה לכתבה comment
 
תגיות: יאיר לפיד | נועם שליט
 
5.
11
 עוזי מהפייסבוק.
22/01/2012 מאת: משה  

4.
02
 מדוייק להפליא(ל"ת)
17/01/2012 מאת: אמנון  

3.
030
 אתה יודע מה הבעיה הגדולה של עיתונאים ימניים ?! שהם וויתרו לגמרי על מנגנון הפולו-אפ
16/01/2012 מאת: עמי  

2.
07
 זו היתה בעצם התפתחות בלתי נמנעת
16/01/2012 מאת: מ.ק.  

1.
016
 הפיכה תקשורתית היא יותר מהכרחית!
16/01/2012 מאת: מאסטר  

 
 

facebookrsstwitteryoutube
הצטרפות לרשימת תפוצה
פוסטים אחרונים

מי ניצח בתשדירי הבחירות 2013?

מסכת בחירות

בדיחות שואה

מירי רגב - למי זה טוב?

האלימות והתקשורת - מי ממציא את מי?

לפיד, שליט ומהי "פוליטיקה"

מחניים

מרדכי גילת והפאניקה

הפרקליטות והתקשורת, אז והיום.

לכל הפוסטים

תגובות
 
 
 
פס
רוגטקה ניהול קמפיינים ברשת עיצוב ובניית האתר