חפשו אתנו בפייסבוק
 
 
 
   
 
 
עמוד הבית » דבר העורכת ומהדורה אחרונה
 
דבר העורכת ומהדורה אחרונה
מכתב מעורכת לאטמה קרולין גליק
 
printsendcomment
 


קרולין גליק

צופינו היקרים,
 

לפני הכל: תודה רבה לכם.
 

תודה שצפיתם בנו בכאלה אדיקות והתלהבות והפכתם את "מהדורת השבט" לתוכנית הארוכה והמשפיעה ביותר בתולדות האינטרנט הישראלי.
 

תודה על התרומות שלכם. נדיבותכם היא זו שמימנה את הפרקים האחרונים של "מהדורת השבט".
 

תודה על העניין הנלהב שהפגנתם בלאטמה ובמהדורת השבט. התגובות החמות שלכם הוכיחו את הנחת היסוד שלנו: לציבור בישראל נמאס מהתקשורת הרדודה והרדיקלית שלנו. לציבור נמאס מתוכניות ריאלטי שמביאים לנו הערוצים המסחריים במסווה פתטי של "הפקות מקור" וממערכות חדשות ואקטואליה המדברות אלינו כאילו היינו אטומים ומטומטמים. הציבור מצפה לתקשורת יומרנית פחות וחרוצה יותר. מניפולטיבית פחות וישראלית יותר.
 

הפרק הזה של מהדורת השבט הינו הפרק האחרון של "מהדורת השבט". התכנית מסיימת את הקריירה שלה לאחר 202 פרקים בארבע שנים – רקורד הפקתי שאין לו אח ורע בתולדות הטלוויזיה הישראלית. עם התרגומים שלנו לאנגלית, גרמנית , רוסית, צרפתית וספרדית, בנינו לעצמנו קהל צופים נאמן בכל קצוות העולם – שוב דבר שאין לו אח ורע בתולדות הבידור הישראלי.
 

עם שידור הפרק הזה הגיע הזמן שאני, המייסדת והעורכת הראשית של לאטמה, אסביר כיצד התקבלה ההחלטה לבטל את התוכנית האהובה והחשובה כל כך. כמו כן, מחובתי להבהיר מה צופן העתיד ל"לאטמה" ולחזון החיוני שלנו ליצור חלופה לתקשורת הירודה בישראל במטרה להעניק רוח גבית לציבור הישראלי ונציגיו לעמוד מול לחצים חיצוניים ופנימיים ולקדם את הערכים והאינטרסים של עם ישראל.
 

בסופו של דבר החלטתי לבטל את הפקת "מהדורת השבט" בעיקר כי המו"מ שלנו עם ערוץ 1 התגלה כעקר. חיכינו שנתיים לחוזה המובטח מערוץ 1. על בסיס הסכמות בע"פ מאנשי הערוץ הרחבנו את הצוות שלנו והכנו את עצמנו למעבר ממהדורה באינטרנט שאורכה עד 12 דקות, לתוכנית טלוויזיה באורך חצי שעה. לשם כך הגדלנו מאוד את התקציב של המהדורה תוך כדי הסבר והבטחה לתורמים הנדיבים שלנו כי בקרוב ממש נחתום על חוזה עם רשות השידור ונתחיל לממן את עצמנו.
 

בסוף הסתבר היינו לכלה ללא חתן.
 

כאשר אי שם באביב התחלנו להבין כי אין ממש מאחורי ההבטחות הללו, הבנו גם כי אנחנו עומדים מול שוקת שבורה בכל הקשור להמשך מימון ההפקה. התורמים שלנו, עם כל נדיבותם, בכל זאת לא ראו במהדורת השבט התחייבות לכל החיים...
 

וכך מצאנו את עצמנו מול מציאות שבה אין לנו אפשרות כלכלית להמשיך להפיק את התוכנית האינטרנטית.
 

הנסיבות הללו הן שהובילו אותי לקבל את ההחלטה להפסיק את התוכנית.
 

אך אין פירוש הדבר שלאטמה תיעלם כעת לחלוטין, אנחנו רק מתארגנים מחדש. "מהדורת השבט", ספינת הדגל של האתר,  מסיימת את תפקידה, אבל לאטמה ממשיכה במהפכה.
 

התכנית שלנו להמשך הדרך נמצאת אמנם בשלבי יצירה מוקדמים אך השלד שלה די ברור לנו כבר עכשיו. אחלק את ההסבר לשניים – מה נעשה, ואיך נממן את הפעילות.
 

אנחנו פלטפורמת מידע אינטרנטית. הקמתי את לאטמה כאתר אינטרנט כי אני מאמינה בחזון "אוטוסרדת המידע" של הרשת העתידה לדרוס את מערכות התקשורת המקולקלות בארץ ובעולם. אמנם כאב לי שלא הגענו לטלויזיה אבל לא ממש הופתעתי. הרי מראש קמנו בגלל שאין פתחון פה לציבור הצופים העצום שלנו בטלוויזיה כפי שהיא כיום.
 

בלי הצורך להפיק מהדורה כל שבוע נוכל להתפנות יותר לפיתוח האתר שלנו. נעצב אותו מחדש. נגייס כותבים נוספים, צעירים ומנוסים, גם אני אתחיל לפרסם בו את הטורים שלי בעברית. לאטמה תתרכז בתפקידה כאתר ביקורת תקשורת ומידע אלטרנטיבי בסגנוננו הקצר והקולע, במטרה להפוך לאתר שאף קורא חדשות ישראלי באינטרנט לא יוכל להרשות לעצמו לדלג עליו.
 

את יכולות ההפקה הגבוהות שרכשנו בארבע השנים האחרונות לא נזנח לגמרי, נשתמש בהן כשנוכל ונעמיד אותן גם לרשות הציבור. לאטמה פתוחה להצעות כרגע, גם בתחום הזה.
 

איך נממן את הפעילות שלנו? כדי לא להיקלע שוב למשבר כמו זה שנקלענו אליו לא נסתמך יותר על תורמים עשירים ונדיבים בלבד. לא נדחה תרומות נוספות כמובן, אבל נצטרך גם למכור פרסומות באתר (עד כה חשבנו שנוכל לא להפריע לגלישה באתר ע"י פרסומות כאלה ואחרות) וגם: נפנה אליכם הצופים ונבקש את תרומתכם הקבועה. בדף הפייסבוק שלנו חברים כ-70,000 איש. אם עשירית ממספר האנשים הללו יחתמו על הוראת קבע בסך 10 ש"ח לחודש כבר נוכל להבטיח את המשך קיומו של האתר.
 

כאן המקום לציין ולהדגיש כי המטרה של לאטמה, להביא למהפכה בתקשורת הישראלית, נשארה בעינה למרות שדרכי המימון השתנו. החזון לפיו לאטמה תגדל להיות מקור מידע מרכזי לגולש החדשות העירני נשאר בעינו ואין לי ספק שנגשים אותו. אתם הוכחתם שהדרישה הציבורית קיימת. אנחנו הוכחנו שהכישרון קיים. הגיע הזמן שנשלב ידיים ונגשים את החזון הזה ביחד בצורה המושכלת, הנכונה והטובה ביותר.
 

אז כן, עצוב כשדבר אהוב נגמר. אבל אנחנו בפתח של תקופה חדשה עם בשורה משלה. לנוכח כל זאת אפשר רק להבטיח כי לאטמה לא נעלמת היום. נמשיך להציג לכם את ה"עיתונות האמיצה" שלנו. נמשיך ליצור, לכתוב ולהפיק ובעזרת הסיוע שלכם נפתח את מה שמדינת ישראל צריכה – תקשורת ציונית, גאה, חכמה – וכיפית.
 

להתראות!
 

קרולין גליק

 

 
    הדפסת כתבה print שלח לחבר send תגובה לכתבה comment
 
תגיות:

 
 
ידיעות נוספות
 
תגובות
 
 

facebookrsstwitteryoutube
הצטרפות לרשימת תפוצה
תגובות
תגובותהכי חדשהכי פופולרי
תגובות
 
 
פס
רוגטקה ניהול קמפיינים ברשת עיצוב ובניית האתר