חפשו אתנו בפייסבוק
 
 
 
   
 
 
עמוד הבית » האויב שלך - בדיוק כמוך
 
האויב שלך - בדיוק כמוך
מיהו טרוריסט ואת מי הייתם מעדיפים על שפת הכנרת?
 
printsendcomment
 


לא ג'ונגל?

1. וילה בג'ונגל. היו מי שתקפו את אהוד ברק כשדיבר על מדינת ישראל כעל "וילה בג'ונגל". זו היתה אמירה מתנשאת, כמעט גזענית וכמובן לא נכונה, טענו. ברק אובמה לעומתו דיבר בנאומו בירושלים על כך שכביכול כל הצעירים שואפים וחולמים לאותו עתיד. אז לפני שנתייחס לנושא באיחור מה, הבה נזכיר מספר דברים מהזמן האחרון. סרטון מסוריה הראה חייל מצבא המורדים (הטובים, כן?) מבתר את גופתו של חייל סורי ואוכל לתיאבון. אם זה הזכיר לכם את אלו שהשתעשעו בחלקי גופתו של קדאפי הרי שאתם מכורים לסרטי סנאפ מזרח תיכוניים. זה כמובן לא היה אירוע בודד במלחמת האזרחים אצל שכנתנו מצפון, זו שלה ניסינו במשך שנים למסור את הגולן. מגיעים מסוריה דיווחים על מקרי אונס המוניים, פיצוצי מסגדים על מתפלליהם משני הצדדים ועינויי שבויים. ומה אתם חושבים קורה בעירק? גם שם מדי כמה ימים שומעים על פצצה בשוק הומה אדם או על פיצוץ מסגד סוני בידי שיעים ולהפך. באיראן, מנוף באמצע הרחוב כבר מזמן לא מעיד על בנייה אלא על תלייה. במצרים שכנתנו הנחמדה, אנשי המפלגה השלטת שוכרים כנופיות שיאנסו מתנגדות של המשטר.  ומה קורה במדינה "מתקדמת" כמו האיחוד האמירויות? לפני מספר ימים התפרסם סיפורה של האוסטרלית שלאחר שעברה אונס קבוצתי נשפטה באיחוד האמירויות באשמת קיום יחסי מין מחוץ לנישואים. אז כן, זה אולי מתנשא ואני לא יודע אם מדינת ישראל גדולה מספיק כדי להיקרא וילה, אבל אנחנו בהחלט נמצאים בליבו של ג'ונגל פראי ואכזרי במיוחד. האויב שלנו, זה שמתאכזר לבני מדינתו, הוא לא בדיוק כמונו. אם מישהו רוצה לדבר בשם עצמו ולומר שהוא בדיוק כמו שכנינו במזה"ת שיערב לו, שלא יכליל את כולנו. 

האם יש לכל זה השלכות מעשיות? בודאי. בראש ובראשונה, ברור שהתירוץ של ערביי ישראל לא להתגייס בשביל "שלא ילחמו באחיהם" הוא שטות מוחלטת. בכל רגע נתון יש מלחמה בין ערבים לאחיהם, במקרה שלנו צה"ל לפחות לא ישלח אותם לבצע פיגועים  נגד חפים מפשע. השלכה שניה: אם למישהו היו ספקות, הרי התברר לנו מעבר לכל ספק שהפרשנים והמומחים שדחקו בנו למסור את רמת הגולן לסורים, למעשה דחפו אותנו לוותר על שטח הנמצא ברשותנו לטובת מדינה שאינה מדינה אלא סבך של אויבי נפש, לטובת משטר שנשען על כידונים חלודים, לטובת משטר שהאלטרנטיבה שלו היא כנראה אפילו יותר גרועה ממנו. טירוף מוחלט. כדאי שהסיפור הסורי ישמש מודל להתנהלות עתידית. למזלנו, הפעם לא רק ניצלנו ממצב של רודן שישתה ממי הכינרת, ניצלנו גם ממצב של קניבלים הלוטשים עיניים אל הכבד שלנו. 


2. תג מחיר כארגון טרור. השבוע עלתה שוב היוזמה של שרת המשפטים, ציפי לבני, ושל היועץ המשפטי לממשלה יהודה ויינשטיין, לראות ב"תג מחיר" ארגון טרור. למותר להזכיר שוב (ובכל זאת) כי מרססי הגרפיטי ומציתי השטיחים במסגדים לא קידמו את הערכים בשמם הם כביכול פועלים במילימטר. הם פועלים באופן טיפשי, לא מוסרי ועברייני. ועכשיו שאמרנו זאת בלב שלם, היוזמה להפוך את "תג מחיר" לארגון טרור היא טיפשית, לא מוסרית ולא דמוקרטית. טיפשית בגלל שעצם העובדה שלא אוהבים תופעה מסוימת לא הופכת את מבצעיה לארגון, כפי שאי אפשר להחליט להפוך את בריוני הרחוב (המכונים ערסים) או את האנשים ששוברים לך את המראה במכונית ולא משאירים פרטים ל"ארגון פשע". "תג מחיר" זו תופעה שכל עוצמתה נובעת מהפרסום חסר הפרופורציה שהיא מקבלת. לא צריך מנגנונים משוכללים וקציני מבצעים כדי להשיג ספריי שחור או גפרורים. הסיבה שהיוזמה לא מוסרית היא כיוון שהיא יוצרת סימטריה בין ונדליזם נואל לבין רצח המוני, בין גרפיטי על קירות לפיצוץ בני אדם, שיסוף גרונות ושבירת גולגלות. אם הופכים את הכל לטרור, אז לטרור אין משמעות. היוזמה לא דמוקרטית ומפלה כיוון שלא יכול להיות שגרפיטי בתל-אביב יזכה את המבצע בנזיפה או קנס ולעומת זאת מי שיכתוב את המילים "תג מחיר טרור אבנים"  יחשב כטרוריסט לכל דבר ועניין. 

3. מוחמד א-דורה. תקצר היריעה מלעסוק בכל ההשלכות של עלילת הדם והפרכתה, אבל אגע בעניין אחד. המיתוס שנוצר לפני כמעט 13 שנה שווה ערך למחדל בזירה הצבאית. נכון שלא מדובר במחלקה שעלתה על מארב, אלא בסך הכל בתמונה של ילד מאוכלוסית אויב שנפגע מאש צולבת, תופעה טרגית המתרחשת בכל מלחמה, אבל השפעת התמונה היתה אדירה. ישראל עשתה את כל הטעויות האפשריות כשמיד לאחר הפרסום יצאו הודעות מטעם סגן הרמטכ"ל יעלון ומצד האלוף גיורא איילנד שלקחו אחריות לירי "בשוגג", אחר כך הוקמו ועדות מסורבלות, ישראל נתנה לאזרחים ללחום את מלחמתה ההסברתית ועכשיו רק 13 שנה אחרי האירוע מפרסמים ממצאים מלאים. הלקח להסברה הישראלית הוא שצעד שלא נעשה ביום הראשון לא ישפיע כשהוא נעשה מאוחר יותר. לקח שעל התקשורת וצרכניה להפנים הוא שאנחנו נמצאים במלחמה תעמולתית שבה לצד השני אין קווים אדומים. משטר ששולח מחבלים מתאבדים לא מהסס לשקר קבל עם ועולם (לתשומת לב אלו שמחתימים מחבלים משוחררים על התחייבות שלא לחזור לטרור). לא היתה להם בעיה לביים עלילת דם בצומת נצרים, כפי שלא היתה לחבריהם בעיה ליזום לינץ' באבנים על יהודי בעיר דוד וכפי שאין להם בעיה מוסרית לבשל סרטונים כמעט מדי שבוע ולהפיץ אותם באמצעות ארגוני "זכויות אדם" וכלי תקשורת ישראלים וזרים. אם האינסטינקט שלכם אומר לכם שלא ייתכן שחייל צה"ל יכוון נשק על ילד וירה, האינסטינקט שלכם כנראה צודק גם אם אלף סרטונים צרפתים ופלשתינים יראו אחרת. 

צודקים אלו האומרים שבמלחמה גם ילדים, במיוחד כאלו המשמשים כ"מגנים אנושיים", נהרגים. אולם במלחמת הדה-לגיטימציה המתנהלת נגד ישראל, עלינו למנוע מהצד השני וסייעניו לזכות בנקודות ולקבל תמורה לשקריו.      

    
 
    הדפסת כתבה print שלח לחבר send תגובה לכתבה comment
 
תגיות:

 
 
ידיעות נוספות
 
תגובות
 
 

facebookrsstwitteryoutube
הצטרפות לרשימת תפוצה
תגובות
תגובותהכי חדשהכי פופולרי
תגובות
 
 
פס
רוגטקה ניהול קמפיינים ברשת עיצוב ובניית האתר