חפשו אתנו בפייסבוק
 
 
 
   
 
 
עמוד הבית » אחריו המבול
 
אחריו המבול
על הדימיון בין יחסי אובמה-נתניהו ליחסי נתניהו-בנט
 
printsendcomment
 


פלאש90. דימיון מסוים בהתנהלות?

עדיין לא ברור מה יהיו תוצאות המגעים בין נתניהו לבנט. ככל הנראה הבית היהודי ישב בממשלה הבאה, בעיקר כי כרגע אין לנתניהו יותר מדי אפשרויות. השאלה היא , כמובן, איזה מקום הם ייקחו בקואליציה ואיזה משרות שרים יאויישו על ידם.

בכל מקרה, קורלציה מעניינת ניתן למצוא בין יחסי נתניהו-בנט (ובכלל יחסי נתניהו ומקורביו לבית היהודי) ליחסי אובמה-נתניהו. אמנם, הפגישה בין נתניהו לבנט לאחר חמש שנים של נתק, בדיוק עם הבשורה על הגעתו לארץ של אובמה, אך ישנם מספר דברים דומים בהתנהלות.


הדבר הראשון שבלט הוא הטלפון מאובמה שהגיע לנתניהו רק שבוע לאחר הבחירות במקביל לשיחת הטלפון לבנט שהגיעה רק 3 ימים לאחר הבחירות (כשהמפלגות החרדיות ויאיר לפיד כבר זכו לשוחח עם ראש הממשלה עם היוודע התוצאות).

ברק אובמה נמצא בקדנציה האחרונה שלו, גם נתניהו ככל הנראה. לחלקים נרחבים מהציבור בישראל נראה כי אובמה אכן 'זרק את ישראל מתחת לגלגלי האוטובוס'. אובמה, שלא ביקר בישראל כל הקדנציה הראשונה שלו, בעודו טורח לבקר וליצור קשרים בעולם המוסלמי, נתפס כנשיא לא חיובי בעיני אוהדי ישראל.


לאורך כל הקדנציה שלו מיעט מאוד נתניהו לבקר ביהודה ושומרון וגם כשעשה זאת, ביקר רק בגושי ההתיישבות. הביקור היחיד שנעשה מחוץ לגושים היה ערב הבחירות, תוך שמקורביו דואגים להשאיר אזהרה סמויה למתיישבים אם לא יירשם "מבול של פתקי מחל" ביו"ש.


אם נסתכל בהתייחסות מקורבים, אפשר להשוות בין טוריו של תומס פרידמן על נתניהו לבין אמירות של בכירים ב'ישראל היום' על בנט. בשני המקומות תמצאו את הכינוי 'שחצן' וקריאות 'ללמד אותו את מקומו'. כמובן שלמרות מעשיו, שלעיתים מעידים ההיפך, אובמה יצהיר שישראל תמיד בת ברית. כך גם נתניהו והציבור הדתי לאומי.


סיכומו של דבר – אין ספק כי דם רע זורם בין אובמה לנתניהו, כך גם בין נתניהו לבנט. אין גם ספק שהתקשורת הישראלית אוהבת מאוד להגזים ולהעצים את הקונפליקט הרבה מעבר למה שהוא באמת. בשני המקרים. הענין הוא שהקונפליקט המרכזי הוא הרבה יותר מבין-אישי. אובמה אוהב את נתניהו וישראל חלשים וצייתנים. כך גם אוהב נתניהו את בנט והבית היהודי.


ערב הבחירות פתח הליכוד במלחמה מכוערת ותמוהה כנגד שותפיו הטבעיים, הבית היהודי. כידוע, זה הקמפיין היחיד של הליכוד שנחל הצלחה כלשהי והצליח להזיז קולות. רק שהקולות עברו ללפיד. נתניהו ומקורביו שכחו שקהל בוחריהם מורכב במידה רבה מאותו תמהיל של קהל בוחרי בנט. לא מעט אנשים בחרו בליכוד מתוך שאיפה ברורה לשותפות מלאה עם הבית היהודי. רשימת הליכוד בפריימריז מוכיחה היטב שמדובר גם בזהות רעיונית כמעט. אולם בליכוד טרם הבינו זאת, זה התחיל בקמפיין האגרסיבי שירק על הציונות הדתית, נציגיה ורבניה תוך יישור קו תמוה של הפלג הניצי ושל נציגי הציבור הדת"ל בליכוד, זה המשיך בהתעלמות מבנט ומהבית היהודי לאחר הבחירות וכרגע זה מתבטא בפיזורי ספינים כדי להפריד בין לפיד לבנט. קהל המצביעים ביו"ש ובכלל, ביניהם רבים ששמו עכשיו מח"ל בלב לא שלם, לא ישכח לליכוד את הלכלוכים והמשחקים עם הבית היהודי. ככה לא מתנהגת מפלגת שלטון לאומית. לפני כשבועיים העלה נתניהו את האפשרות לוועדה מסדרת בליכוד, במקום פריימריז. זאת לכאורה, כדי למנוע השתלטות של קבוצות שבסופו של דבר כלל לא מצביעות מחל. באמירה הזו הפנה נתניהו את הביקורת כלפי המתנחלים, שע"פי הטענות בליכוד, הצביעו הרבה פחות מח"ל ממה שהתפקדו. אלא שפילוח תוצאות הבחירות מראה כי האזור היחיד בו חיזק הליכוד את כוחו לעומת הבחירות הקודמות, היה יהודה ושומרון. אם לא יתעשתו במהרה בליכוד יאבדו גם את מעוז התמיכה האחרון שלהם.


ויתכן שהכל מגיע מלמעלה וזה נתניהו שאומר 'אחרי המבול' תוך שריפת הגשרים בין הליכוד לציבור הדתי לאומי , בין אם בגלל יחסים אישיים בין אם מתוך רצון לבצע מהלכים מדיניים שלא עולים בקנה אחד עם שאיפות הבוחרים. הוא צריך לדעת שיש לו קבוצה גדולה במפלגתו שלא יתנו למקרה 'שרון' לחזור שנית. אם יהיה פה מפץ גדול הפעם הוא יכול להתרחש לכיוון השני דווקא. בנט והבית היהודי יחד עם חוטובלי, אלקין, יריב לוין ושאר חברי הכנסת הניצים של הליכוד יכולים להיות הסיעה הגדולה בכנסת אם רק ירצו ויצטרכו.

 
    הדפסת כתבה print שלח לחבר send תגובה לכתבה comment
 
תגיות:

 
 
ידיעות נוספות
 
תגובות
 
 

facebookrsstwitteryoutube
הצטרפות לרשימת תפוצה
תגובות
תגובותהכי חדשהכי פופולרי
תגובות
 
 
פס
רוגטקה ניהול קמפיינים ברשת עיצוב ובניית האתר