חפשו אתנו בפייסבוק
 
 
 
   
 
 
עמוד הבית » אם לא מכאיבים לא מנצחים
 
אם לא מכאיבים לא מנצחים
אם רוצים לנצח, חייבים להחליף דיסקט**
 
printsendcomment
 


ארכיון פלאש90. למצולמים אין קשר לדובי פנדה

1. "הצבא המוסרי העולם" - אחת המנטרות השגורות ביותר, דווקא בפי ישראלים טובים , היא שצה"ל הוא הצבא המוסרי בעולם. ובכן, אני רוצה לחלוק על כך. אין ספק שצה"ל עושה מאמץ גדול מאשר כל צבא אחר בעולם על מנת שלא לפגוע באזרחי האויב, אבל האם זה הופך אותו למוסרי? האם אדם שמוכן לסכן את חיי משפחתו כדי שלא לסכן את חיי סביבתו של העבריין השכונתי הוא אדם מוסרי יותר מאשר מי שמעדיף את משפחתו? במבצע "חומת מגן" התגאה שר הביטחון דאז, בנימין בן אליעזר, בראיון  למעריב (31.5.2002) כי שלח חיילי רגלים לתוך ג'נין ללא חיפוי אווירי על מנת להימנע מפגיעה באזרחים פלשתינים. התוצאה כזכור היתה עגומה, 13 חיילי מילואים נהרגו ב"סימטת המוות" אליה המחבלים ייחלו שיכנסו. אחד האבות השכולים אמר: "בן אליעזר מדבר בראיון על החשש להרג אזרחים פלשתינים - למי הוא חייב חובת נאמנות, לחיילי צה"ל או לערבים?" צבא מוסרי הוא צבא שאינו פוגע בכוונה תחילה באזרחים חפים מפשע, אבל הוא גם צבא שעושה ככל יכולתו לשמור על חיי חייליו ולפני כן על חיי האזרחים במדינתו. לא צריך להיות משפטן בעל שם עולמי כמו פרופ' אלן דרשוביץ כדי להבין כי מי שאחראי על חיי האזרחים בעזה ועל מותם הוא החמאס. ובכל זאת, למי שלא מאמין, כדאי לקרוא את ספרו "ישראל - כתב הגנה"."על ידי הסתתרות מכוונת במרכזי אוכלוסיה אזרחית דוגמת מחנות פליטים, ועל ידי פעילות מתוכם, משתמשים הפלשתינים באזרחיהם שלהם כבמגינים. זוהי הפרה של הדין הבינלאומי, ועל פיו אזרח שנהרג אגב שימוש בו כבמגן אנושי נחשב חלל שגרמו אלה שהשתמשו בו כבמגן, ולא אלה אשר ניסו באופן לגיטימי לתקוף מטרה צבאית הולמת כגון מחבל חמוש". (עמ' 143)   

.  
(מתוך: The Road to Jenin, 2002, סרט מומלץ ביותר של פייר רחוב) 

2. למה שיפסיקו לירות?
  "המוח היהודי" הגה את "כיפת ברזל", אבל הוא עוד לא המציא דרך להרוג מחבל שמשגר רקטות מתוך גן ילדים מבלי לפגוע בסביבה. אין דרך לפגוע במעבדת נפץ הנמצאת בתוך מסגד מבלי לפגוע במסגד. עוד לא הומצא טיל הסלקטור שיכנס לתוך בית החולים שיפא, יזהה את הפרצופים של הניה וחבר מרעיו המתחבאים ויתפוצץ אך ורק עליהם. אני בטוח שטובי המוחות עובדים על זה, אבל המאמץ לפעול כך נובע מטיפשות מוסרית ולא מגאונות. חיל האוויר פגע באופן כירורגי בג'עברי ובעוד מספר מחבלים שנאלצו לצאת רגע לשירותים ועזבו את התינוקות שבהם הם מוקפים, אבל לא ניתן לנצח כך מלחמה. כמו שאומרים על טיפולים ותרופות מסוימות, אם זה לא כואב סימן שזה לא עובד. ואם הא-סימטריה כל כך ברורה - הם יורים בכוונה תחילה על אזרחינו ואנחנו מסתכנים כדי לא לפגוע באזרחיהם, למה שיכאב להם? אם הפלשתינים יכולים לירות לכיוון נמל אשדוד ועדיין לקבל אספקה משם, אם הם יכולים לירות על תחנת הכוח באשקלון ועדיין לקבל חשמל ישראלי, איזה תמריץ יש לחמאס להרים ידיים? איזה עניין יש לאוכלוסיה בעזה להתקומם?


3. אזרחים תמימים - אזכיר כאן נשכחות, החמאס נבחר בעזה ובאיו"ש בבחירות דמוקרטיות. לא ניתן לומר שמישהו כפה את שלטון החמאס, שלטון שמטרתו המוצהרת היא חיסול ישראל, על אזרחי עזה. אנשי החמאס אינם מתחבאים בתוך אוכלוסיה של דובי פנדה חביבים אלא בתוך אוכלוסיה שבחרה בהם, שמחזיקה את החמאס בחיים. למה שאזרחי מדינת ישראל ישלמו את המחיר במקומם? הרי כל כן שיגור שלא מופצץ בגלל מיקומו האזרחי, משמש רגע לאחר מכן להפצצת אזרחים ישראלים בראשון או גדרה. הרצח הברוטלי של מי שנחשדו כמשת"פים, הם גם אזרחי עזה, אגב, צריך לזעזע אותנו ולא רק בגלל המראות הקשים. למען האמת, רובנו לא יודעים אם מדובר במשת"פים או שמישהו ניצל את ההזדמנות לחסל את השכנים שמפעילים מוזיקה בווליום גבוה, זה לא כאילו נערך לנרצחים משפט עם פרוטוקולים. בכל מקרה, אסור שישראל תקבל בהשלמה רצח של משתפי פעולה. אם דמם של אזרחי אויב נחשב כל כך בעינינו כדאי שגם דמם של משתפי הפעולה, ללא קשר למניעיהם, לא יהיה הפקר מבחינתנו.

4. מה זה אבו-מאזן? אירועי השבועות האחרונים, למי שעוד חי באשליות, הוכיחו שוב שמשא ומתן עם הפלשתינים לא רק שהוא מסוכן, הוא כלל לא רלוונטי. מחמוד עבאס בכלל לא קשור לנעשה בעזה וברור לכל שמדובר בשתי ישויות מדיניות שונות שהקשר ביניהן נוגע כמעט אך ורק לרמות השנאה לישראל. מה שלא הודגש מספיק, הוא עד כמה היינו קרובים, אילו אולמרט היה מממש את "תכנית ההתכנסות" המפורסמת שלו, למצב שבו אותם גראדים ופצמ"רים היו במרחק נגיעה מכפר סבא, נתב"ג ועפולה. 

5. הסברה -  כפי שנכתב כאן ערב המבצע, הדבר הכי חשוב בהסברה זו האמינות. אם באמת נחצו קווים אדומים יש לנהוג כפי שכל מדינה נוהגת כשנחצים הקווים האדומים. דבר שני, להפסיק את ההתנצלות המתמדת. נהרגו שלושה אזרחים בעזה? צר לנו, אבל זו לא אשמתנו, זו אשמת מי שהשתמש בהם כשכפ"צים, נקודה.

כדאי לציין אזרחים מהשורה ואישים ידועים יותר שפעלו באופן יוצא מהכלל בימים האחרונים בשדה זה. אתן רק שתי דוגמאות למרות שישנן רבות נוספות. בועז קנטור, אזרח צעיר שפרסם סטטוס בפייסבוק והעלה תרגום שלו לאתר Times of Israel,זכה לתהודה מכובדת מאוד. אלפי שיתופים, אלפי תגובות אוהדות וגם עוינות (מוכיח רלוונטיות) ללא משרד פרסום מאחוריו. אגב, תגובה מעניינת של אחד שלא ממש נהנה לראות זאת, היתה של Jake Bellone, האחראי על סינון התגובות ב'הפינגטון פוסט', שכתב לקנטור תגובה גסה מספיק כדי להעיף אותו מכל אתר חדשות שמכבד את עצמו. מבין המפורסמים יותר, הרשים במיוחד יו"ר "הבית היהודי" נפתלי בנט. זו לא סיבה מספקת כשלעצמה להצביע לו - היו לאחרונה דוברים ממפלגת קדימה שדיברו באופן תקיף יותר מאנשי הליכוד וישראל ביתנו גם יחד - אבל ללא ספק יש מה ללמוד מבחינה הסברתית. בנט לא התכופף, לא התנצל, לא מלמל קלישאות על כך שאנחנו רק רוצים שקט. הוא דיבר על הזכות שלנו לחיות בארץ הזו, הוא עמד מול דוברים רהוטים ומראיינים עוינים לעיתים ולא מצמץ. המראיינים האוהדים, כמו האקבי בFoxnews, התמוגגו ממנו. אם יותר אזרחים ישקיעו זמן ומחשבה כמו בועז ואם יותר מנהיגים ישראלים ידברו כמו בנט מצבנו ההסברתי עשוי להיות מעט טוב יותר. 6.  אנשים טובים באמצע הדרך - זו קלישאה שחוקה, אבל יש תופעות שניתן לראות בזמנים כאלו שנותנות מוטיבציה לכל מילואימניק להתגייס. מעבר לרצון לשנות את המצב המחפיר, יודע כל מי שקיבל צו 8 בעבר שגם הפעם כולם יגיעו. פתאום גם מי שכבר עבר את הגיל, שיש לו עסק שדורש את נוכחותו או כל סיבה מוצדקת אחרת, כולם מגיעים.  זו אמנם לא הרבה יותר מאנקדוטה, אבל כשיצאתי מהבסיס בדרכי הביתה הגיע באמצע ה"חור" שבו הייתי ג'יפ חדש עמוס בחבילות. מסתבר שהנהג, דורון דרומר, היה בדרכו לבסיס משמר הנגב כדי לבקר את בתו המוצבת שם ולחלק חבילות שנאספו על ידי אנשים טובים מהבניין שלו. בשיחה איתו הסתבר שהאיש המשיך לשרת במילואים שנים רבות לאחר גיל הפטור. אז בהזדמנות זו, תודה לכל הדורון דרומרים שיוצאים מגדרם בימים אלו.    
* הפוסט נכתב רגע לפני הפיגוע באוטובוס בת"א ומקבלים מבחינתי משנה תוקף
** לקוראינו הצעירים: דיסקט היה אמצעי עתיק לאחסון נתונים שנכחד בסוף האלף הקודם.


    
 
 
    הדפסת כתבה print שלח לחבר send תגובה לכתבה comment
 
תגיות:

 
 
ידיעות נוספות
 
תגובות
 
 

facebookrsstwitteryoutube
הצטרפות לרשימת תפוצה
תגובות
תגובותהכי חדשהכי פופולרי
תגובות
 
 
פס
רוגטקה ניהול קמפיינים ברשת עיצוב ובניית האתר